افزایش مداوم قیمت گاز طبیعی مایع در ۲۰۲۳
افزایش مداوم قیمت گاز طبیعی مایع در ۲۰۲۳
پیش‌بینی می‌شود علی‌رغم کاهش اخیر قیمت گاز طبیعی در اروپا، روند افزایش قیمت آن در ۲۰۲۳ به‌خاطر کاهش عرضه و تقاضای بالا ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از اویل پرایس، علی‌رغم کاهش اخیر قیمت گاز طبیعی در اروپا به‌خاطر هوای نسبتاً گرم‌تر در زمستان، قیمت گاز 2022 را با یک افزایش قابل‌توجه به پایان می‌رساند. مهم‌تر از همه این‌که سرمایه‌گذاران در صنعت گاز باید منتظر یک سال قدرتمند دیگر در 2023 باشند، چون اکثر نشانه‌ها حاکی از ادامه‌ روند افزایش قیمت گاز طبیعی در بحبوحه کاهش عرضه و تقاضای بالاست.

 افزایش قیمت گاز در سال گذشته با بالا رفتن تقاضا در اروپا به‌دنبال عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر آغاز شد. این شرایط با حمله روسیه به اوکراین در سال جاری میلادی و پاسخ اتحادیه اروپا به آن به صورت تحریم‌ نفت و گاز این کشور وخیم‌تر شد.

 روسیه هم درعوض عرضه گاز به اروپا را مخصوصاً پس‌از خراب‌کاری در خط لوله نورد استریم 1 که هنوز علی‌رغم پایان تحقیقات مقصر آن اعلام‌نشده متوقف کرد. تنها مسیر انتقال گاز روسیه به اروپا خط لوله‌ای بود که از اوکراین عبور می‌کرد.

 الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد مسکو آماده ازسرگیری جریان گاز از طریق خط لوله یامال به اروپاست.‌ جریان گاز از این خط لوله به‌خاطر دلایل سیاسی متوقف شده و بدون استفاده باقی‌مانده است.

 برنده دیگر سال 2022 در میان کالاها ذغال سنگ بود. علی‌رغم انتظارات، کثیف‌ترین سوخت فسیلی دنیا بازگشت شکوهمندی در 2022 داشت و دلیل آن بحران گاز اروپا و کمبود عرضه گاز و افزایش قابل‌توجه مصرف آن بود.

منبع: تسنیم