شرکت نفت شورون دو نفتکش با مجوز آمریکا به ونزوئلا می‌فرستد
شرکت نفت شورون دو نفتکش با مجوز آمریکا به ونزوئلا می‌فرستد
شرکت نفت شورون با مجوز دولت آمریکا دو نفتکش به ونزوئلا فرستاده است، یکی برای بارگیری نفت این کشور و انتقال آن به آمریکا و یکی برای تخلیه محموله رقیق‌شده در بندر خوزه ونزوئلا.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از رویترز، شرکت نفت شورون 2 نفت‌کش به ونزوئلا می‌فرستد که یکی از آن‌ها اولین محموله نفت خام را با مقصد آمریکا پس از حدود 4 سال بارگیری خواهد کرد.

 نفت‌کشی متعلق به شرکت شورون در روز جمعه به آب‌های ونزوئلا نزدیک شد تا یک محموله از نفت ونزوئلا را بارگیری کند. نفت‌کش دوم حامل یک محموله رقیق‌کننده است که اوایل ماه آینده میلادی به ونزوئلا می‌رسد.

 آمریکا ماه گذشته یک مجوز 6 ماهه به شرکت شورون داد تا طی 4 قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک، فعالیت خود را در تولید، پردازش و صادرات نفت ونزوئلا از سر بگیرد و نفت این کشور را به آمریکا بیاورد.

 این مجوز آمریکا جریان نفتی را که 4 سال پیش به‌خاطر تحریم‌ها متوقف شده بود احیا خواهد کرد. این مجوز یکی از اولین اقدامات واشنگتن برای کاهش تحریم‌ها و تشویق ونزوئلا به همکاری با رهبران مخالف در انتخابات ریاست‌جمهوری اواخر 2023 است.

تحلیلگران عقیده دارند این جریان جدید نفتی زمینه همکاری‌های بیشتر مادورو و جو بایدن را فراهم می‌کند. شورون که دومین تولیدکننده بزرگ نفت در آمریکاست می‌تواند نقش تاریخی خود در تولید و پردازش نفت در ونزوئلا را از سر بگیرد.

 مقامات واشنگتن اعلام کرده‌اند برداشته شدن تحریم‌های نفتی ونزوئلا منوط به بازگشت کاندیداهای سیاسی حذف شده و ناظران انتخابات است.

 نفت‌کش کریبین‌وییجر با پرچم باهاماس در روزهای آینده نفت ونزوئلا را برای صادرات به آمریکا بارگیری خواهد کرد و نفت‌کش ایگل با پرچم جزایر مارشال هم به سمت بندر خوزه‌ ونزوئلا می‌رود تا محموله نفتای خود را در این بندر تخلیه کند.

 دولت بایدن قبلاً به شرکت‌های نفتی اروپا اجازه داده بود نفت خام ونزوئلا را درازای بدهی‌های خود دریافت کنند.

منبع: تسنیم