وزیر نفت: ۷۰ میلیارد دلار طرح پتروشیمی در دستور کار داریم/ خودکفایی کشور در تولید کاتالیست تا پایان دولت
وزیر نفت: ۷۰ میلیارد دلار طرح پتروشیمی در دستور کار داریم/ خودکفایی کشور در تولید کاتالیست تا پایان دولت
وزیر نفت با بیان این که بیش از ۱۰۰ طرح پتروشیمی در کشور به ارزش ۷۰ میلیارد دلار در دستور کار است گفت: کشور از حیث تمامی کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی تا پایان دولت سیزدهم خودکفا می‌شود.

به گزارش«نبض انرژی» جواد اوجی با بیان اینکه  در حال حاضر ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در کشور افزون بر 90 تا 95 میلیون تن است گفت: سال گذشته فقط از محل صادرات محصولات پتروشیمی 12,5 میلیارد دلار و همینطور در 9 ماهه سال جاری 10.5 میلیارد دلار ارز از این محل به سامانه نیما واریز شده که در تامین منابع ارزی کشور بسیار موثر بوده است.

وزیر نفت گفت: خوشبختانه در دولت سیزدهم طرح‌ها و پروژه‌های خوبی در بخش بالادستی، پائین دستی و همینطور زنجیره صنایع تکمیلی حوزه پتروشیمی در کشور تعریف شده است.

وی در ادامه افزود: امروز بیش از 100 طرح در بخش بالادستی، پائین دستی و همینطور زنجیره صنایع تکمیلی حوزه پتروشیمی در کشور به ارزش 70 میلیارد دلار در دستور کار است.

اوجی بیان داشت: بخش قابل توجهی از این طرح‌ها تا پایان دولت سیزدهم به مرحله بهره برداری خواهند رسید.

وی همچنین از صادرات کاتالیست برای نخستین بار در دولت سیزدهم از کشور خبر داد و گفت: اکنون تعداد زیادی از کاتالیست‌ها در داخل بومی‌سازی شده است.

وزیر نفت افزود: کشور از حیث تمامی کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی و حتی پالایشگاهی تا پایان دولت سیزدهم خودکفا و صاحب دانش فنی در این زمینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه حوزه پتروشیمی در بخش صنعت نفت ایران دارای بالاترین دانش هایتک است، اظهارداشت: در حال حاضر 70 درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه‌خام صادر و تنها 30 درصد وارد زنجیره ارزش در داخل می‌شود.

اوجی با عنوان اینکه ایران 34 هزار میلیارد متر مکعب ذخایر قابل استحصال گازی دارد، گفت: روزانه 64 میلیون متر مکعب گاز به عنوان خوراک و سوخت در صنایع پتروشیمی کشور به مصرف می‌رسد.

وی افزود: در پائیز امسال 66 میلیون متر مکعب در روز یعنی دو میلیون متر مکعب بیشتر از پائیز سال گذشته گاز به عنوان خوراک یا سوخت به مجتمع‌های پتروشیمی داده شده است.

وزیر نفت اظهارداشت: خوشبختانه خوبی طرح‌های زنجیره پتروشیمی این است که در اکثر مناطق کم برخوردار می‌توان این طرح‌ها را اجرایی کرد.

وی یادآورشد: جدا از این، طرح‌های زنجیره پتروشیمی در عین سرمایه گذاری کم از بازدهی، اشتغال زایی و سودآوری بسیار بالایی برخوردارند.