پیشنهاد روسیه برای صادرات گاز به پاکستان از خاک ایران
پیشنهاد روسیه برای صادرات گاز به پاکستان از خاک ایران
معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد با افزایش تولید گاز، می‌توان درمورد صادرات آن به پاکستان گفت‌وگو کرد و یکی از راه‌های انتقال گاز به پاکستان ایران است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» به نقل از پاکستان‌آبزرور، الکساندر نوواک، معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد کشورش می‌تواند گاز طبیعی را با استفاده از زیرساخت‌های آسیای مرکزی یا از طریق ایران به بازارهای پاکستان و افغانستان صادر کند.

 شفقت علی‌خان، سفیر پاکستان در روسیه در یازدهم اکتبر سال جاری میلادی از وزیر انرژی این کشور خواست درمورد قراردادی برای واردات گاز طبیعی مایع مذاکره کنند. اما مسکو تمایلی به این کار نشان نداد و اعلام کرد فروش گاز طبیعی مایع طبق قراردادهای بلندمدت انجام می‌شود و ترتیب این قراردادها در کوتاه‌مدت برای پاکستان در شرایط فعلی آسان نیست.

وزیر انرژی پاکستان هم گفت روسیه نفت خام و گازوئیل خود را با قیمت‌های پایین‌تر عرضه می‌کند. وی اظهار داشت روسیه در حال ساخت تأسیسات جدید تولید گاز طبیعی مایع است و از پاکستان برای آغاز مذاکرات درمورد قراردادهای بلندمدت گاز طبیعی مایع برای 2025 و 2026 دعوت کرده‌است. نواک اعلام کرد روسیه با آذربایجان درمورد افزایش عرضه گاز برای مصرف داخلی کشور توافق کرده‌است، بنابراین با افزایش تولید گاز، می‌توان درمورد صادرات آن به پاکستان گفت‌وگو کرد.

 معاون نخست‌وزیر روسیه همچنین گفت روسیه قصد دارد علاوه‌بر اروپا، عرضه گاز خود به بازارهای جهانی را به‌دنبال ایجاد یک قطب انرژی در ترکیه گسترش دهد. کمبود جهانی گاز ادامه دارد و باید از هر فرصتی برای افزایش عرضه استفاده کرد. وی گفت:«خط لوله یامال به اروپا که به‌خاطر دلایل سیاسی بسته شده، غیر قابل استفاده است. جریان گاز از این خط لوله معمولاً به سمت غرب بوده، اما بارها در جهت عکس هم از آن استفاده‌شده است».

منبع: تسنیم