افق همکاری ایران و چین درازمدت است
افق همکاری ایران و چین درازمدت است
وزارت نفت اعلام کرد: افق همکاری‌های ایران و چین درازمدت بوده و وزارت نفت و چین زمینه مناسب همکاری را تعریف کرده‌اند؛ بنابراین باتوجه‌به تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا، بانک‌ها و شرکت‌های چینی که در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»وزارت نفت در پاسخ گزارش روزنامه همدلی با عنوان «بدعهدی اقتصادی چین با ایران» در مورخ ۱۴/۹/۱۴۰۱ اعلام کرد: این روزنامه بدون هیچ فکت و سندی مدعی بدعهدی اقتصادی چین با ایران شده است. در حالی که نوع روابط اقتصادی دو کشور به خصوص در حوزه انرژی بر هر ناظری با حداقل توان تحلیل واضح است. ایران و چین در دوره سخت‌گیرانه‌ترین تحریم‌های طرف‌های غربی بیشترین روابط را در حوزه تجارت انرژی داشته‌اند و در حوزه سرمایه‌گذاری نیز اتفاقات مهمی علی‌رغم تحریم‌ها افتاده است.

این روزنامه مثل رویه دائمی یک جریان سیاسی خاص، متهم اصلی که ملت ایران را بدون گناه مورد شدیدترین و غیرانسانی‌ترین تحریم‌ها قرار داده رها کرده و به جای آن مشغول محاکمه قربانی و کسانی است که به او کمک کرده‌اند. درباره روابط دو جانبه، ایران در حاشیه اجلاس شانگهای اظهار کرده است برنامه همکاری‌های جامع راهبردی ایران و چین نشانه و نماد اراده دو کشور برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور است.

رییس جمهور چین نیز از مواضع مستقل ایران در موضوعات بین‌المللی تقدیر کرده و روابط ایران و چین را راهبردی دانسته و اظهار داشته که فارغ از هر تحولی این رابطه توسعه خواهد یافت. اراده سیاسی دو کشور ایران و چین برای انعقاد قراردادهایی در چارچوب تفاهم‌نامه بلندمدت همکاری دو کشور می‌تواند زمینه را برای فعالیت بخش‌های خصوصی دو کشور به‌ویژه در حوزه انرژی فراهم نماید. به‌ویژه این‌که تنش اخیر بین آمریکا و چین بر سر تایوان شکاف سیاسی بین دو کشور را تعمیق نموده و چین به دنبال دستیابی به بازارهای جدید جهت حفظ و ارتقای قدرت رقابت با آمریکاست.

با توجه به موارد فوق، افق همکاری‌های ایران و چین درازمدت بوده و وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و کشور چین زمینه مناسب همکاری را تعریف کرده‌اند؛ بنابراین با توجه به تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا، بانک‌ها و شرکت‌های چینی که در آمریکا سرمایه‌گذاری نموده‌اند در صورت ورود به ایران با تحریم روبه‌رو خواهند شد. طبعاً این تحریم‌های ظالمانه همه کشورها را محتاط‌تر خواهد کرد؛ اما باز هم متهم اصلی یعنی تحریم‌کننده تطهیر شده و کشور تحریم شده کسانی که با او در سخت‌ترین شرایط تحریم کار کرده‌اند متهم می‌شوند. گزارش روزنامه همدلی بدون توجه به تحریم‌های سازمان یافته کشورهای غربی به ریاست آمریکا موضوع را بررسی کرده که تحلیل ناقص و غیرحرفه‌ای است.