میزان ذخایر سدهای پنجگانه تهران به 277 میلیون مترمکعب رسید/ کاهش 21 درصدی ذخیره مخازن نسبت به سال گذشته
میزان ذخایر سدهای پنجگانه تهران به 277 میلیون مترمکعب رسید/ کاهش 21 درصدی ذخیره مخازن نسبت به سال گذشته
مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در حال حاضر میزان ذخایر سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران 277 میلیون مترمکعب است که این رقم در روز مشابه سال گذشته بیش از 352 میلیون مترمکعب بوده و بر این اساس، حجم آب سدهای استان تهران 21 درصد نسبت به روز مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» علیرضا ارسطویی با اعلام این مطلب، اظهار داشت: از مجموع ظرفیت 1888 میلیون متر مکعبی پنج سد تامین کننده آب شرب استان تهران، 277 میلیون متر مکعب آب پشت سدها ذخیره شده و بیانگر این است که تنها حدود 14.67 درصد از ظرفیت کلی سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران پر است.
ارسطویی، حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر را حدود 39 میلیون مترمکعب اعلام و اظهار کرد: این میزان در روز مشابه سال گذشته 53 میلیون مترمکعب بوده است؛ همچنین حجم ذخیره آب سد طالقان از 182 میلیون مترمکعب سال گذشته به 157 میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: حجم ذخیره آب سد لار سال گذشته 21 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 17 میلیون مترمکعبی فعلی، 4 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد و حجم آب سد ماملو نیز از 74 میلیون مترمکعب سال گذشته به 46 میلیون مترمکعب رسیده است، این درحالیست که حجم ذخیره آب سد لتیان در مقایسه با حجم 22 میلیون متر مکعبی روز مشابه سال گذشته با کاهش 5 میلیون متر مکعبی، امسال به 17 میلیون متر مکعب رسیده است.
وی در خصوص میزان بارش‌ها نیز گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون 31.4 میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته 68.1 میلی‌متر بوده است؛ بر این اساس میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل آن 54 درصد و نسبت به بلندمدت 60 درصد کاهش یافته است.
مدیر دفتر بهره‌‌برداری و نگهداری از تاسیسات‌ آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان خاطرنشان کرد: از همه شهروندان درخواست می‌شود که صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب را همواره مدنظر داشته باشند تا بتوانیم بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مشکلی جهت تأمین مطمئن و پایدار آب نداشته باشیم.