روند شدت مصرف انرژی در ایران برخلاف روند اغلب کشورها افزایشی است
روند شدت مصرف انرژی در ایران برخلاف روند اغلب کشورها افزایشی است
سخنگوی صنعت برق با اشاره به افزایش مصرف انرژی در کشور، بر احداث نیروگاه بخصوص نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سوی صنایع تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» “مصطفی رجبی مشهدی” سخنگوی صنعت برق و مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در اولین همایش تخصصی «انرژی در صنعت فولاد»، در جمع مدیران صنعت فولاد گفت: سهم حامل برق در مصرف نهایی انرژی در 40 سال گذشته برای ایران و تمامی کشورها افزایشی بوده و سهم برق در ایران از سال 2000 تا 2019 تقریبا رشدی 21 درصدی داشته است. همچنین بر اساس آمار ترازنامه انرژی کشور، در سه دهه گذشته، سهم برق در مصرف نهایی انرژی از 7 درصد به حدود 11 درصد رسیده است.

رجبی مشهدی اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که برای تامین انرژی در نظر گرفته شده، بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است. برای رسیدن به این هدف، موارد مهمی از جمله کارایی انرژی، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و استفاده مطلوب از سایر حامل‌های انرژی وجود دارد که بیشترین تمرکز بر کارایی انرژی است.

سخنگوی صنعت برق افزود: هزینه تامین برق از منابع تجدیدپذیر به شدت کاهش یافته به طوری که استفاده از سلول های خورشیدی و پس از آن نیروگاه‌های بادی کمترین هزینه برای تولید هر مگاوات ساعت برق را دارد و چندان دور از ذهن نیست که با رقابتی شدن این فناوری‌ها، ظرفیت منصوبه‌ این نیروگاه‌ها تا سال 2050، 10 تا 15 برابر شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران تامين سوخت نيروگاه‌ها در دوره سرد سال را مهمترین مسئله وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: تولید گاز در کشور به گونه ای نیست که بتواند روند افزایش مصرف برق و گاز را پاسخگو باشد و لازم است صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف از جمله صنعت فولاد در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود: در حال حاضر ۲۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها، سوخت مایع بوده و پیش‌بینی می‌شود که با ادامه روند موجود در سال‌های آتی این میزان افزایش یابد. لذا با توجه به روند برقی سازی بیشتر و رشد سهم برق در انرژی نهایی کشور، چالش تامین انرژی اولیه بیشتر شده و ضرورت دارد علاوه بر بهینه سازی مصرف، توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز در اولویت کشور قرار گیرد.

وی افزود: خوشبختانه وزارت نیرو احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را در دستور کار خود قرار داده که بخشی از آن توسط صنایع فولادی کشور احداث می‌شود.

رجبی مشهدی در خصوص روند شدت انرژی در ایران و جهان بیان داشت: شدت مصرف انرژی در ایران برخلاف روند جهانی، روندی افزایشی است به طوری که شدت مصرف انرژی در ایران در طول 10 سال گذشته (تا سال2019)، حدود 30 درصد افزایش یافته است. این در شرایطی است که متوسط شدت مصرف در جهان کاهشی و عدد 17 درصدی را نشان می‌دهد. در واقع این آمارها نشان می‌دهد که انرژی که برای تولید کالا و خدمات در ایران صرف می‌کنیم، بیش از دو برابر متوسط جهانی است.

سخنگوی صنعت برق در خصوص تقاضاهای جدید انرژی برق گفت: در سال‌های اخیر تقاضای برق برای مصارف جدید نیز به مصارف قبلی افزوده شده که باید پاسخگوی آنها نیز باشیم. برخی از آنها منوط به احداث نیروگاه شده که لازم است در صدور مجوزهای زیست محیطی و تأمین سوخت آنها تسریع گردد.

وی در خصوص شدت مصرف انرژی صنایع فولای در مقایسه با سایر کشورهای جهان اظهار کرد: سهم عمده مصرف برق در بخش صنعتی، به صنایع فولادی اختصاص دارد. به طوری که 52 درصد یا تقریبا بیش از نیمی از مصرف برق صنایع کشور مربوط به صنایع فولاد و 18 درصد هم مربوط به سایر فلزات مانند مس و آلومینیوم است. همچنین مقایسه شدت انرژی تولید فولاد در ایران و جهان نشان می دهد تقریبا شدت مصرف انرژی در صنایع فولاد ایران 35 درصد بیش از متوسط جهانی است؛ به عبارت دیگر حدود 35 درصد مصرف برق در کشور ما برای تولید فولاد بیشتر از متوسط جهانی است.

وی افزود: روند مصرف در 4 سال اخیر نشان می‌دهد که رشد مصرف صنایع فولادی در کشور به گونه ای است که بر اساس بررسی‌های انجام شده، ضرورت احداث تقریبا 6 هزار مگاوات نیروگاه برای تامین برق پایدار صنایع فولادی در حال حاضر و سالانه 1100 مگاوات نیروگاه جدید صرفاً برای تأمین برق صنایع فولادی جدید وجود دارد.

رجبی مشهدی اظهار داشت: اگر بخواهیم فولاد سازی را توسعه دهیم، حتما باید روش‌های دیگری را دنبال کنیم که از انرژی کمتری استفاده شود، چون در حال حاضر توان تامین این میزان انرژی چه در بخش گاز چه در بخش سرمایه گذاری برای تولید برق وجود ندارد.

سخنگوی صنعت برق در خصوص تامین برق صنایع فولاد بیان کرد: در دوره محدودیت (تابستان) سال 1401 توانستیم 21 درصد و در 6 ماه ابتدایی سال بیش از 13 درصد نسبت به سال 1400 انرژی بیشتری برای صنایع فولادی تامین کنیم که این مهم با مدیریت مصرف و هماهنگی‌های انجام شده با صنایع فولادی به دست آمده است.

وی در تشریح توافقنامه بین وزارت نیرو و صنایع ابراز داشت: توافقنامه‌ای بین مدیریت شبکه برق ایران، شرکت‌های برق منطقه‌ای و بر خی از شرکت‌های فولادی امضا کرده‌ایم که بر اساس آن اگر صنایع اقدام به ساخت نیروگاه نکنند، معافیتی در طرح‌های پاسخگویی بار و مدیریت مصرف نخواهند داشت. اما اگر نیروگاه احداث کنند، چه داخل یا خارج از سایت، محدودیت تابستانی شامل حال آنها نخواهد شد. همچنین در صورت احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر معادل 130 درصد آن از معافیت طرح‌های مدیریت بار برخوردار خواهند بود.

رجبی مشهدی اظهار داشت: صنایع فولادی می‌توانند با اجرای طرح بهینه سازی مصرف چه در محل کارخانه و چه در خارج آن از رفع محدودیت 130 درصدی، معادل کاهش مصرف برخوردار شوند. وزارت نیرو این تضمین را می‌دهد که معادل احداث نیروگاه و یا متناسب با سهم احداث نیروگاه تجدیدپذیر و طرح بهینه سازی مصرف، در دوره تابستان، محدودیتی برای تامین انرژی این صنایع اعمال نکند.

وی افزود: وزارت نیرو این اراده را دارد که از شرکت‌هایی که نسبت به احداث نیروگاه، بهینه سازی مصرف و احداث نیروگاه تجدیدپذیر همت کرده و وارد میدان شده‌اند، حمایت کند، بنابراین از صنایع فولادی می‌خواهیم که تفاهم‌نامه‌هایی که به منظور مشارکت صنایع در طرح‌های مدیریت مصرف و احداث نیروگاه در نظرگرفته شده را سریع‌تر امضا کنند.