کاهش تولید نفت و گاز نروژ در ماه گذشته میلادی
کاهش تولید نفت و گاز نروژ در ماه گذشته میلادی
تولید نفت خام و گاز طبیعی نروژ در ماه نوامبر به‌ترتیب تا ۱.۷۴ میلیون بشکه در روز و ۳۴۶.۴ میلیون مترمکعب کاهش یافت که بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی‌های دولت این کشور بود.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» به نقل از اویل پرایس، تولید نفت خام و گاز طبیعی نروژ در ماه نوامبر پایین‌تر از پیش‌بینی‌های دولت این کشور گزارش شده‌است.

متوسط تولید نفت خام این کشور در ماه گذشته 1.74 میلیون بشکه در روز بود، یعنی 8.7 درصد کمتر از 1.905 میلیون بشکه پیش‌بینی‌شده و همچنین پایین‌تر از 1.749 میلیون بشکه تولید شده در ماه اکتبر.

تولید گاز طبیعی در نروژ هم 1.8 درصد پایین‌تر از پیش‌بینی‌های دولت و برابر با 346.4 میلیون مترمکعب در روز بوده‌است، یعنی کمی پایین‌تر از تولید این کشور در ماه اکتبر.

انتظار می‌رود تولید نفت و گاز نروژ در کوتاه‌مدت افزایش یابد. شرکت اکوینر هفته گذشته تولید نفت در دومین فاز توسعه میدان نفتی یوهان‌اسوردراپ را آغاز کرد و بدین ترتیب تولید نفت از بزرگ‌ترین میدان نفتی غرب اروپا 180 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

این میدان نفتی 535 هزار بشکه در روز تولید دارد و با آغاز بکار این واحد جدید، تولید نفت آن به 720 هزار بشکه در روز می‌رسد. بدین‌ترتیب یوهان اسوردراپ به‌تنهایی می‌تواند 6 تا 7 درصد از نیاز روزانه اروپا به نفت را تأمین کند.

افزایش تولید این میدان نفتی که بیشتر آن به اروپا می‌رود، خبر خوبی برای اتحادیه اروپاست که باید 500 هزار بشکه در روز واردات نفت روسیه را جایگزین کند.

انتظار می‌رود تولید گاز طبیعی نروژ که حدود 25 درصد از مصرف گاز اتحادیه اروپا و انگلیس را تأمین می‌کند، 8 درصد در سال جاری نسبت‌به سال گذشته افزایش یابد.

منبع: تسنیم