عامل افزایش So۲ در تهران چیست؟/ اتوبوس‌های شهری یا صنایع ثابت؟
عامل افزایش So۲ در تهران چیست؟/ اتوبوس‌های شهری یا صنایع ثابت؟
ابتدای هفته جاری مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش 3 تا 5 برابری غلظت گاز سمی So2 در تهران خبر داد و اظهار کرد: تولید این آلاینده به‌علت استفاده از سوخت‌های پُرگوگرد در منابع ثابت است. بیشتر بخوانید تشدید آلودگی هوای تهران در 1401/ هجوم "ذرات 2.5میکرون" و "SO2" به ریه تهرانی‌ها! به‌دنبال این اظهار نظر، بار دیگر حدس و گمان‌ها به این سمت رفت که ممکن است گاز So2 ناشی از مازوت‌سوزی باشد چرا که سوزاندن مازوت مصداق "سوخت‌های پُرگوگرد در منابع ثابت" است؛ با وجود این، داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم در گفت‌وگو با تسنیم شایعه سوزاندن مازوت را قویاً رد کرد و گفت: اجازه سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های برق استان تهران را نمی‌دهیم و در زمان حاضر نیروگاه‌ها نیازی به سوزاندن مازوت ندارند چرا که گاز مورد نیاز آن‌ها مهیا شده است. همچنین، معاون محیط زیست انسانی استان تهران و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز ضمن تأیید گفته‌های گل‌علیزاده، مازوت‌سوزی در استان تهران را تکذیب کرده‌اند. با توجه به تکذیب سوزاندن مازوت باید به‌دنبال متهم دیگری برای افزایش So2 در پایتخت بود؛ در رابطه با دلایل احتمالی افزایش دی‌اکسید گوگرد، زهره عبادتی، معاون محیط زیست انسانی استان تهران به تسنیم گفت: عوامل احتمالی افزایش این آلاینده را بررسی می‌کنیم؛ عوامل مختلفی می‌تواند باعث افزایش میزان So2 باشد اما عامل اصلی افزایش آن سوخت گوگرددار است. این سوخت ممکن است در وسایل نقلیه سنگین یا در یک واحد و مرکز صنعتی نیز استفاده شود. وی ادامه داد: افزایش دی‌اکسید گوگرد الزاماً دلیل بر مازوت‌سوزی نیست حتی احتمال دارد گازوئیل نیز دارای گوگرد باشد. در رابطه با همین موضوع داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم گفته است: پراکنش این آلایندگی ذهنیت را به این سمت می‌برد که علت می‌تواند اتوبوس‌های شرکت واحد باشد چون در بیشتر نقاط شهر در تردد هستند. وی اضافه کرد: اگر این افزایش در یک نقطه از شهر مثلاً فقط در منطقه‌ای در جنوب تهران بود احتمال اینکه مثلاً یک صنعت از سوخت نامناسبی استفاده می‌کند، می‌تواند مد نظر قرار گیرد اما این پراکنش نشان می‌دهد عامل افزایش So2 در سطح شهر پراکنده است با این حساب محتمل‌ترین عامل می‌تواند خودروهای شرکت واحد باشد که در همه جای شهر می‌چرخند اما تأکید می‌کنم که برای رسیدن به آن باید بررسی بیشتری انجام شود. به گزارش تسنیم، s02 گازی سمی است که عوارضی ازجمله خس‌خس سینه، تنگی نفس و احساس فشار در قفسه سینه، کاهش توانایی عملکرد ریه و بروز علائم تنفسی، افزایش مشکلات بیماران مبتلا به آسم، افزایش تحریک و التهاب در غشای مخاطی مانند چشم‌ها، بینی، گلو و ریه را به‌دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»ابتدای هفته جاری مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش 3 تا 5 برابری غلظت گاز سمی So2 در تهران خبر داد و اظهار کرد: تولید این آلاینده به‌علت استفاده از سوخت‌های پُرگوگرد در منابع ثابت است.

به‌دنبال این اظهار نظر، بار دیگر حدس و گمان‌ها به این سمت رفت که ممکن است گاز So2 ناشی از مازوت‌سوزی باشد چرا که سوزاندن مازوت مصداق “سوخت‌های پُرگوگرد در منابع ثابت” است؛ با وجود این، داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم در گفت‌وگو با تسنیم شایعه سوزاندن مازوت را قویاً رد کرد و گفت: اجازه سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های برق استان تهران را نمی‌دهیم و در زمان حاضر نیروگاه‌ها نیازی به سوزاندن مازوت ندارند چرا که گاز مورد نیاز آن‌ها مهیا شده است.

همچنین، معاون محیط زیست انسانی استان تهران و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز ضمن تأیید گفته‌های گل‌علیزاده، مازوت‌سوزی در استان تهران را تکذیب کرده‌اند.

با توجه به تکذیب سوزاندن مازوت باید به‌دنبال متهم دیگری برای افزایش So2 در پایتخت بود؛ در رابطه با دلایل احتمالی افزایش دی‌اکسید گوگرد، زهره عبادتی، معاون محیط زیست انسانی استان تهران به تسنیم گفت: عوامل احتمالی افزایش این آلاینده را بررسی می‌کنیم؛ عوامل مختلفی می‌تواند باعث افزایش میزان So2 باشد اما عامل اصلی افزایش آن سوخت گوگرددار است. این سوخت ممکن است در وسایل نقلیه سنگین یا در یک واحد و مرکز صنعتی نیز استفاده شود.

وی ادامه داد: افزایش دی‌اکسید گوگرد الزاماً دلیل بر مازوت‌سوزی نیست حتی احتمال دارد گازوئیل نیز دارای گوگرد باشد.

در رابطه با همین موضوع داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم گفته است: پراکنش این آلایندگی ذهنیت را به این سمت می‌برد که علت می‌تواند اتوبوس‌های شرکت واحد باشد چون در بیشتر نقاط شهر در تردد هستند.

وی اضافه کرد: اگر این افزایش در یک نقطه از شهر مثلاً فقط در منطقه‌ای در جنوب تهران بود احتمال اینکه مثلاً یک صنعت از سوخت نامناسبی استفاده می‌کند، می‌تواند مد نظر قرار گیرد اما این پراکنش نشان می‌دهد عامل افزایش So2 در سطح شهر پراکنده است با این حساب محتمل‌ترین عامل می‌تواند خودروهای شرکت واحد باشد که در همه جای شهر می‌چرخند اما تأکید می‌کنم که برای رسیدن به آن باید بررسی بیشتری انجام شود.

s02 گازی سمی است که عوارضی ازجمله خس‌خس سینه، تنگی نفس و احساس فشار در قفسه سینه، کاهش توانایی عملکرد ریه و بروز علائم تنفسی، افزایش مشکلات بیماران مبتلا به آسم، افزایش تحریک و التهاب در غشای مخاطی مانند چشم‌ها، بینی، گلو و ریه را به‌دنبال دارد.

منبع: تسنیم