برنامه ریزی برای اتصال ۹ نیروگاه  به شبکه خطوط لوله فرآورده های نفتی
برنامه ریزی برای اتصال ۹ نیروگاه  به شبکه خطوط لوله فرآورده های نفتی
در مراسمی با حضور مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، نیروگاه شهید سلیمی نکا در ساحل استان مازندران به شبکه خطوط لوله نفتی کشور متصل شد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» به نقل از روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه شمال، ارسلان رحیمی مدیر عامل شرکت در این آیین با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای اتصال ۹ نیروگاه کشور به شبکه خطوط لوله فرآورده های نفتی، گفت: تحقق این مهم نیازمند ۵۹۰ میلیارد تومان اعتبار است که تلاش می کنیم بر اساس اعتبارات محقق شده ‌و‌ توجه به اولویت بندی ها این برنامه را اجرا کنیم.
وی افزود: اتصال نیروگاه های کشور به شبکه لوله های نفتی دارای مزایای مهم و برجسته از جمله جلوگیری از قاچاق سوخت، کاهش خطرات جاده ای، حفظ محیط زیست و افزایش ایمنی ، استمرار فرآیند انتقال و کاهش هزینه تمام شده انتقال فرآورده به یک پنجم نسبت به حمل و نقل جاده ای است.
مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اشاره به نقش و اهمیت این صنعت در تامین و انتقال سوخت مورد نیاز مردم در اقصی نقاط کشور اظهار کرد: در سال گذشته بیش از ۳ میلیارد لیتر انواع فرآورده های نفتی با بهره گیری از خطوط لوله وارد استان مازندران و گلستان شد که حدود یک میلیارد و دویست میلیون لیتر از این حجم را نفت گاز تشکیل داده و نیروگاه نکا بزرگترین مصرف کننده نفت گاز در این منطقه بوده است.
وی با بیان اینکه در سطح کشور بیش از ۱۴ هزار کیلومتر خطوط لوله وظیفه انتقال نفت و فرآورده تولیدی پالایشگاه های کشور را از مراکز تولید به مبادی مصرف بر عهده دارند، اظهار داشت: طی سال گذشته ۱۲۸ میلیارد لیتر نفت و انواع فرآورده های نفتی در سطح کشور توزیع و منتقل شده است که برای انتقال این حجم باید تعداد ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفتکش ۳۰ هزار لیتری در سطح جاده های کشور تردد می کرد.
در این مراسم با حضور مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا، طرح اتصال این نیروگاه به شبکه ملی خطوط لوله صنعت انتقال نفت ایران از طریق مرکز انتقال نفت نکا در ساحل دریای خزر به بهره برداری رسید .