برنت ۷۹ دلار و ۴ سنت شد
برنت ۷۹ دلار و ۴ سنت شد
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ دلار و ۱۷ سنت معادل ۲.۶۷ درصد کاهش به ۷۹ دلار و ۴ سنت رسید.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز جمعه به‌دنبال تصمیم بانک‌های مرکزی در سراسر اروپا و آمریکای شمالی برای ادامه مبارزه با تورم بیش‌از 2 درصد کاهش یافت.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 2 دلار و 17 سنت معادل 2.67 درصد کاهش به 79 دلار و 4 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 1 دلار و 82 سنت معادل 0.39 درصد کاهش، 74 دلار و 29 سنت معامله می‌شود.

 فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد نرخ بهره را در سال آینده میلادی بازهم افزایش خواهد داد، حتی اگر اقتصاد وارد رکود شود. بانک‌های مرکزی انگلیس و اروپا هم در روز پنجشنبه نرخ بهره را جهت مقابله با تورم بالا بردند.

تحلیلگران عقیده دارند شرایط اقتصاد دنیا چندان مثبت نیست و قیمت نفت آمریکا به سمت بشکه‌ای 70 دلار پیش می‌رود.

 قیمت هر دوی این شاخص‌های نفتی طی یک هفته گذشته افزایش داشت. نفت برنت بیشترین افزایش هفتگی خود را از اوایل اکتبر تجربه کرد.

 قیمت نفت خام سنگین به‌خاطر تعطیلی خط لوله کی‌استون که نفت را از کانادا به آمریکا می‌رساند، افزایش یافته است. هیچ تاریخی برای ازسرگیری فعالیت این خط لوله اعلام نشده است. درست است که تعطیلی این خط لوله از قیمت درجات سنگین نفت خام حمایت کرده، اما هیچ تغییری در شاخص جهانی درجات سبک‌تر نفت ایجاد نکرده است.

 برخی مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند وزارت انرژی این کشور در حال خرید دوباره 3 میلیون بشکه از تولید داخلی برای ذخایر استراتژیک نفتی است‌ این خبر کمی از شدت کاهش قیمت نفت کاسته است.

منبع: تسنیم