مطالعات اجرای پایلوت فشارافزایی پارس جنوبی تکمیل شد
مطالعات اجرای پایلوت فشارافزایی پارس جنوبی تکمیل شد
مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: مطالعات مفهومی و مهندسی پایه برای اجرای طرح فشارافزایی به‌صورت پایلوت است که هم‌اکنون مطالعات مفهومی و پایه پایان یافته و طراحی توربو کمپرسور برای فشرده کردن گاز دارای پیشرفت ۷۰ درصدی است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره طرح فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی اظهار داشت: طراحی، مهندسی و اجرای فشارافزایی برای گاز ترش یک موضوع جدید در دنیاست و حتی کشور همسایه ما نیز همانند ما در مرحله نخست، یعنی طراحی است.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران برنامه‌های مهمی برای فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی دارد، افزود: مطالعات مفهومی و مهندسی پایه برای اجرای طرح فشارافزایی به‌صورت پایلوت است که هم‌اکنون مطالعات مفهومی و پایه پایان یافته و طراحی توربو کمپرسور برای فشرده کردن گاز دارای پیشرفت 70 درصدی است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه به موازات اجرای این پایلوت، کار مهندسی پایه همه فازهای پارس جنوبی برای قطب‌های مختلف در حال انجام است که ان‌شاءالله تا اوایل سال آینده این مطالعات پایان می‌یابد و پس از  آن آمادگی داریم برای اجرای پروژه ئی‌پی‌سی EPC  اقدام کنیم، افزود: در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی با سرمایه‌گذاران خارجی هم امضا شده است که البته این بدان معنا نیست که ما منتظر آنها می‌مانیم.

خجسته‌مهر درباره وضع فاز 11 پارس جنوبی هم با تأکید بر اینکه این فاز هم اکنون نخستین اولویت شرکت ملی نفت ایران است، اظهار کرد: ان‌شاءالله این فاز به‌زودی عملیاتی می‌شود.

وی درباره اینکه تولیدی شدن این فاز در شرایط کنونی چه کمکی به کشور می‌کند با بیان اینکه هر مقدار افزایش تولید گاز در کشور می‌تواند ظرفیت تولید گاز کشور را بالا ببرد و بر همان مقدار بر ناترازی غلبه کند، تأکید کرد: مردم عزیز ما بدانند کارکنان صنعت نفت به معنای واقعی در حال کار جهادی هستند تا رفاه، آسایش و گرما را به مردم در روزهای سرد هدیه دهند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره چشم‌انداز تولید گاز در سال‌های آینده با توجه به عقب‌ماندگی در برنامه ششم توسعه گفت: خوشبختانه شرکت ملی نفت ایران در بیش از یکسال عمر دولت سیزدهم موفق شده است برنامه ظرفیت تولید گاز را به اندازه همان یکسال محقق کند، اما از نظر برنامه‌ای می‌دانید که اجرای طرح‌های بالادستی صنعت نفت، بلندمدت (5 تا 6 ساله) است. برنامه این است که بتوانیم ظرفیت تولید گاز کشور  را تا سال 1408 روزانه 500 میلیون مترمکعب افزایش دهیم.

خجسته‌مهر در واکنش به امضای تفاهم‌نامه کویت و عربستان برای توسعه میدان آرش (الدوره) اظهار کرد: از نظر برنامه‌ریزی برای تولید نفت و گاز از میدان یادشده، ما از این کشورها بسیار جلوتریم، مصوبه‌های هیئت مدیره و تخصیص منابع لازم را داریم و آمادگی داشتیم و در حال آغاز حفاری در این میدان هستیم.