تصفیه‌خانه مرکزی پتروشیمی بندر امام امسال‌ به بهره‌برداری می‌رسد
تصفیه‌خانه مرکزی پتروشیمی بندر امام امسال‌ به بهره‌برداری می‌رسد
معاون فنی و تولید شرکت پتروشیمی بندر امام از بهره‌برداری تصفیه‌خانه مرکزی مجتمع به‌عنوان بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه صنعتی کشور تا پایان امسال‌ خبر داد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»ملک‌عباس غلام‌زاده در نشست تخصصی با مدیران ارشد سازمان محیط زیست کشور اظهار کرد: شرکت پتروشیمی بندر امام با توجه به قدمت و نوع فرآیند با مشکلات بسیاری مواجه بود که با اقدام‌های داوطلبانه و تغییر و بهبود فرآیند، بسیاری از مشکلات را شناسایی و رفع کرده‌ایم و این تلاش تا رفع کامل موضوع‌های محیط زیستی ادامه خواهد داشت.

وی در این نشست تخصصی که به میزبانی مجتمع پتروشیمی بندر امام برگزار شد با نوید بهره‌برداری‌ از بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه صنعتی کشور تا پایان امسال افزود: تصفیه‌خانه مرکزی پتروشیمی بندرامام تاکنون بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در صورت برطرف کردن مشکلات تأمین قطعات تحریمی تلاش داریم تا پیش از پایان امسال از آن به‌عنوان دستاورد محیط زیستی با هدف صیانت از محیط زیست بهره‌برداری کنیم.

حذف پساب واحد HD

سیروس ناصریان، معاون اچ‌اس‌ئی شرکت پتروشیمی بندرامام نیز در ادامه این نشست از حذف پساب واحد HD مجتمع خبر داد و گفت: با استفاده از نسل نو کاتالیست‌ها در واحد HD و تغییر ظرفیت تولید واحد، پساب تولیدی این واحد را به‌صورت کامل حذف کرده‌ایم و با آنالیز هفتگی بر فرآیندها نظارت داریم.

وی افزود: شاخص پساب در مجتمع روند نزولی داشته که در پی اجرای پروژه‌های متعدد و اصلاح‌ فرآیندها حاصل شده  و افزایش کیفیت پساب را نشان می‌دهد.

اجرای زباله‌سوز در دستور کار

نعمتی، رئیس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه طرح‌های توسعه شرکت پتروشیمی بندر امام نیز با ارائه گزارشی از روند پروژه‌های محیط زیستی مجتمع، از برنامه‌ریزی به‌منظور احداث یکی از بزرگ‌ترین زباله‌سوزهای صنعتی در این شرکت خبر داد و تصریح کرد: طرح احداث زباله‌سوز به عنوان مکمل طرح بزرگ تصفیه‌خانه مرکزی دیده شده و مجاور آن احداث خواهد شد.

وی ادامه داد: تصفیه‌خانه مرکزی دارای دو بخش اصلی شامل تصفیه پساب و نمک‌زدایی خواهد بود که بیش از ۲۶هزار مترمکعب آب RO به‌عنوان خروجی آن وارد فرآیند مجتمع می‌شود و نقش بسزایی در کاهش آب مصرفی مجتمع خواهد داشت.

رئیس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه طرح‌های توسعه شرکت پتروشیمی بندر امام هزینه‌ اجرای این پروژه‌ را ۲۶ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز، در بخش ریالی با افزایش هزینه‌ها مواجه بوده‌ایم، اما در تلاش هستیم تا پیش از پایان امسال تصفیه‌خانه مرکزی را به بهره‌برداری برسانیم.