نیروگاه‌های تهران در 8 سال گذشته مازوت مصرف نکرده‌اند
نیروگاه‌های تهران در 8 سال گذشته مازوت مصرف نکرده‌اند
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه هیچ یک از نیروگاه‌های تهران طی هشت سال گذشته از مازوت استفاده نکرده است، گفت: نیروگاه‌های مستقر در پایتخت سال‌هاست از سوخت گاز استفاده می‌کنند و نقشی در آلودگی هوای تهران ندارند.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» “ناصر اسکندری” با اعلام این خبر افزود: به استناد اطلاعات استخراج شده از نرم افزار سوخت کشور، میزان مازوت مصرفی نیروگاه‌های اطراف تهران از سال 1393 تاکنون صفر درصد بوده که نشان می‌دهد افزایش شاخص دی اکسید گوگرد طی ماه‌های اخیر به دلیل مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌های اطراف تهران نبوده است.
وی تاکید کرد: مسئله آلودگی هوای کلانشهرها از جمله تهران ناشی از پارامتر ذرات (PM2.5) بوده که به استناد اطلاعات درج شده در ترازنامه انرژی، حدود 81 درصد از آلایندگی ناشی از ذرات مرتبط با بخش حمل و نقل است.
اسکندری تصریح کرد: بر اساس اطلاعات ترازنامه انرژی کشور، سهم آلاینده ذرات ناشی از احتراق مازوت با احتساب صنایع تولید کننده سیمان و نیروگاه‌ها در حدود 1.9 درصد است از این رو منبع افزایش آلودگی هوا در تهران و یا سایر کلانشهر را باید در منابعی به‌غیر احتراق ناشی از مصرف مازوت جستجو کرد.
اسکندری با اشاره به مطالعات انجام شده که به تائید سازمان حفاظت محیط زیست نیز رسیده است، گفت: از سال 94 تاکنون سهم آلاینده ترکیبات اکسید گوگردی در تعداد روزهای ناسالم کلانشهر تهران صفر درصد بوده که ثابت می‌کند از سال 1393، مصرف مازوت در نیروگاه‌های بخاری تهران صفر درصد بوده است.
معاون راهبری برق حرارتی خاطرنشان کرد: مازوت به عنوان سوخت جایگزین تنها در نیروگاه‌های بخاری قابلیت مصرف دارد که تنها 18 درصد از ظرفیت شبکه برق کشور را تشکیل می‌دهند و ممنوعیت مصرف مازوت در این نیروگاه‌ها به معنای مصرف سوخت گاز در نیروگاه‌های واقع در شهر تهران بوده است.