عزم چین و عربستان برای تقویت همکاری در زمینه انرژی
عزم چین و عربستان برای تقویت همکاری در زمینه انرژی
وزیر انرژی عربستان سعودی، طی اظهاراتی تأکید کرد که همکاری‌ها با چین در بخش انرژی با برنامه ریزی دو کشور برای تضمین زنجیره تامین در این بخش، تقویت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از راشاتودی، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، طی اظهاراتی تأکید کرد که همکاری‌ها با چین در بخش انرژی با برنامه ریزی دو کشور برای تضمین زنجیره تامین در این بخش، تقویت خواهد شد.

اظهارات وی در جریان سفر شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به عربستان سعودی، پیش از نشست سران چین و کشورهای عربی که در 9 دسامبر در ریاض آغاز می شود، بیان شد.

انتظار می رود هیئت چینی بیش از 20 توافقنامه موقت را با عربستان سعودی در زمینه انرژی، امنیت و سرمایه گذاری به ارزش 110 میلیارد ریال (29 میلیارد دلار) امضا کند.

این وزیر انرژی در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: عربستان و چین با ایجاد یک مرکز منطقه‌ای برای کارخانه‌های چینی در این کشور پادشاهی با بهره‌گیری از موقعیت ممتاز آن در میان سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا، تلاش می‌کنند تا همکاری‌ها را در زنجیره تامین انرژی افزایش دهند.

وی افزود که عربستان سعودی شریک قابل اعتمادی برای چین در بخش انرژی و همچنین در تضمین ثبات بازار جهانی نفت باقی خواهد ماند.

این وزیر تاکید کرد که کشورها در حال تعمیق همکاری ها و سرمایه گذاری های مشترک از جمله سرمایه گذاری در طرح کمربند و جاده چین و مجتمع های یکپارچه پالایشگاهی و پتروشیمی در هر دو کشور هستند.

بر اساس داده های گمرک چین، عربستان سعودی بزرگترین تامین کننده نفت این کشور در ده ماهه اول سال 2022 بوده است و 18 درصد از کل خرید نفت خام چین را به خود اختصاص می دهد و مجموعاً 73.54 میلیون تن یا 1.77 میلیون بشکه در روز واردات از عربستان داشته است.

چین با تجارت متقابل 87.3 میلیارد دلار در سال 2021، بزرگترین شریک تجاری عربستان است. طبق گزارش ها، صادرات چین به این کشور به 30.3 میلیارد دلار رسیده، در حالی که واردات چین از این کشور پادشاهی بالغ بر 57 میلیارد دلار است.

منبع: تسنیم