نفت روسیه پایین‌تر از سقف پیشنهادی اروپا معامله می‌شود
نفت روسیه پایین‌تر از سقف پیشنهادی اروپا معامله می‌شود
۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه به‌عنوان سقف قیمت روسیه که توسط گروه ۷ پیشنهاد شده، نمی‌تواند بلافاصله درآمد نفتی پوتین را کاهش دهد، چون نفت این کشور در حال حاضر پایین تر از این رقم در بازار معامله می‌شود.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از بلومبرگ، نفت خام اورال روسیه در حال حاضر حدود 52 دلار در هر بشکه معامله می‌شود یعنی بیش‌از 10 دلار پایین‌تر از 65 تا 70 دلاری که کشورهای عضو گروه 7 و اتحادیه اروپا برای هر بشکه از نفت این  کشور پیشنهاد داده‌اند.

 هنوز هیچ تصمیم نهایی توسط این گروه گرفته نشده، اما مکانیسم سقف قیمت روسیه و همچنین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه واردات نفت خام از این کشور در کمتر از دو هفته دیگر یعنی در پنجم دسامبر اجرایی خواهد شد.

 در روز چهارشنبه گزارشاتی منتشر شد مبنی‌بر اینکه اتحادیه اروپا درمورد تعیین 65 تا 70 دلار در هر بشکه برای سقف قیمت نفت روسیه مذاکره می‌کند. اگر چنین رقمی تصویب شود، عملاً قیمت نفت خام این کشور را از آن‌چه در حال حاضر در بازار معامله می‌شود پایین‌تر نمی‌آورد.

 سفرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در هفته گذشته درمورد پیشنهاد گروه 7 مذاکره کردند اما نتوانستند در اجلاس روز پنجشنبه به نتیجه‌ای برسند، چون هنوز هم بر سر این موضوع که آیا 65 تا 70 دلار قیمت مناسبی است یا نه، اختلاف‌نظر دارند.

 بسیاری از متخصصان صنعت نفت عقیده دارند 65 تا 70 دلار در هر بشکه به‌عنوان سقف قیمت روسیه نمی‌تواند بلافاصله درآمد نفتی پوتین را کاهش دهد، چون نفت این کشور در حال حاضر بالاتر از این رقم در بازار معامله می‌شود.

منبع: تسنیم