کمبود زنان در صنعت نفت وگاز
کمبود زنان در صنعت نفت وگاز
در حالی که زنان تقریبا نیمی از نیروی کار را تشکیل می دهند تنها در ۱۵ درصد صنعت نفت و گاز سهیم هستند.

به گزارش نبض انرژی، تعجب آور است در حالی که زنان تقریبا نیمی از نیروی کار را تشکیل می دهند ،تنها در 15 درصد صنعت نفت و گاز سهیم هستند، یعنی در مشاغلی که بالاترین درآمد ها را دارند.

یک دلیل این شرایط فرهنگ است. یک عقیده قدیمی وجود دارد که زنان نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در کارهای فیزیکی مثل کار در معدن یا روی خط لوله ها شرکت داشته باشند و برخی هنوز عقیده دارند زنان در تجارت، ریاست و مذاکره در مورد قراردادها و… چندان خوب نیستند ولی خوشبختانه حداقل در بیانیه‌ای عمومی، اکثریت صنعت انرژی این عقاید را قبول ندارند.

صنعت نفت و گاز وابسته به قیمت متغیر نفت است که امری اجتناب ناپذیر است. در نتیجه رهبران صنعت درگیر تصمیمات کوتاه مدت هستند. وقتی نمی توان بالا و پایین رفتن های بازار را پیش بینی کرد، نمی‌توان در مورد آینده صنعت در طی یک دهه هم برنامه‌ریزی کرد.

این شرایط کاملا در سقوط نفت در دهه هشتاد قابل مشاهده بود. رویارویی با چالش های کوتاه مدت باعث شده صنعت انرژی تلاشی برای استخدام نیرو برای آینده نکند چه برسد به در نظر گرفتن تساوی جنسیتی. پیامد های بلند مدت این کار هم مشخص است.

یک تحلیلگر آژانس بین‌المللی انرژی در ماه مارس نوشت:« علی رغم تلاش هایی که برای تشویق زنان برای حضور درصنعت انرژی شده، این بخش یکی از کم تنوع ترین بخش های اقتصاد از نظر جنسیتی است. با توجه به نقشی که یک زن می تواند در رسیدن به راه حل های خلاقانه و جامع داشته باشد، حضور او اهمیت زیادی دارد».

عامل دیگر این است که تمام رهبران این صنعت تساوی جنسیتی را یک «ارزش» نمی دانند. در عوض مقامات اجرایی اغلب آن را یک «اولویت» در نظر می‌گیرند. شاید به نظر مشابه برسند ولی در واقع تفاوت زیادی با هم دارند. وقتی شما چیزی را «ارزش» می دانید، فقط راجع به آن به عنوان یک هدف حرف نمیزنید بلکه آن را جزئی از فرهنگ خود می دانید که همه چیز را تحت تاثیر قرار میدهد.

شاید بزرگترین چالش این باشد که بخش انرژی چطور خود را نشان می دهد. رهبران صنعت انرژی باید به زنان نشان دهند چرا این بخش برای کار آنها عالی است.

تلاش‌هایی در این زمینه انجام می‌شود. کمپینی برای ارائه بخش انرژی به صورتی جدید تشکیل شده است که بر زنان تاکید دارد.

بسیاری از سازمان‌ها تأکید می‌کنند که مشاغل وابسته به انرژی درآمد بسیار بالایی دارند. مطالعات هم نشان می‌دهد که زنان مخصوصا به تغییرات جوی توجه دارند و برخی متخصصان عقیده دارند رهبران زن بیشتر در بخش انرژی می‌توانند به بهبود تلاش‌ها برای مبارزه با تاثیرات بد آب و هوایی کمک کنند. برای جذب بیشتر زنان ، شرکت های نفت و گاز باید بر کارهایی که در زمینه انرژی های نو و تجدیدپذیر انجام میدهند تأکید کنند.

قدم هایی می توان در زمینه اشتغال زنان در این بخش برداشت ، مثل آموزش توسعه راهبری و برنامه‌هایی برای ارتقاء تحصیلات علمی، تکنولوژی ، مهندسی و ریاضی برای دختران.

  • منبع خبر : تسنیم