آغاز طرح آبرسانی غدیر برای انتقال آب به استان خوزستان
آغاز طرح آبرسانی غدیر برای انتقال آب به استان خوزستان
با اتمام تعمیرات اساسی 49 کیلومتر از کانال "پای‌پل کرخه" در شمال خوزستان، انتقال آب باکیفیت و پایدار به شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دشت‌آزادگان و روستاهای مسیر از سر گرفته شد.

 

به گزارش نبض انرژی ،معاون طرح و توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان افزود: به‌رغم پراکندگی تعمیرات و سیلاب‌های فراوان امسال، این تعمیرات طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده طی سه ماه در سه بازه به حدود ۴۹ کیلومتر در مدت زمان تعین شده به اتمام رسید.
“آرش محجوبی” با اشاره به اینکه این کانال با دبی عبوری حدود 80 مترمکعب بر ثانیه علاوه بر تامین آب کشاورزی، در میان‌مدت نیز تامین‌کننده آب موردنیاز طرح آبرسانی غدیر است، ادامه داد: از آنجا که این کانال تامین‌کننده آب شرب بود، امکان تعمیرات سالیانه آن فراهم نبود و کانال دچار تخریب و شکستگی‌های اساسی شد.
وی تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی بارندگی‌های مناسب سال جاری، امکان قطع آب میسر شد و به‌منظور جلوگیری از قطع آب طرح غدیر در فصل گرما، تعمیرات اساسی آن در دستور کار سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفت.
محجوبی خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر جریان آب در کانال مذکور برای مصارف کشاورزی و تامین آب طرح آبرسانی غدیر از سر گرفته شده است.

انتقال آب شرب باکیفیت به شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دشت‌آزادگان و روستاهای مسیر
معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان نیز از آغازبه‌کار مجدد تاسیسات ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس به‌عنوان قلب تپنده طرح غدیر خبر داد و گفت: انتقال آب شرب باکیفیت و پایدار به شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دشت‌آزادگان و روستاهای مسیر از سر گرفته شد.
“صابر علیدادی” افزود: با انجام تعمیرات و ترمیم شکستگی‌های کانال‌پای، از این پس با مشکل قطعی آب از این حیث در طرح غدیر مواجه نیستیم و انتقال آب باکیفیت به‌صورت مداوم انجام خواهد شد.
وی اظهار امیدواری کرد، با این اقدام و رصد لحظه‌ای سیستم‌های بهره‌برداری و نگهداری و عکس‌العمل سریع، پاسخگوی نیاز مردم در این زمینه بوده و انتقال آب باکیفیت و پایدار صورت گیرد.
کانال پای‌پل به‌طول 107 کیلومتر با هدف تامین آب کشاورزی اراضی شمال کرخه در سال ۱۳۹۰ به بهره‌برداری رسیده است. در افق طرح غدير، تامین آب آشاميدني شهرهاي تحت پوشش از سد دز پیش‌بینی شده، اما درحال حاضر به‌دليل مسایل اعتباري، آب موردنیاز به‌صورت موقت از طریق کانال پای‌پل و سد كرخه تامين مي‌شود.

  • منبع خبر : وزارت نیرو