دستپاچگی برای استحصال آب‌های ژرف برای چیست؟
دستپاچگی برای استحصال آب‌های ژرف برای چیست؟
رئیس سازمان محیط زیست در موضع گیری اخیرش درباره استحصال آبهای ژرف گفته است: با استحصال این منابع برای تامین آب شرب مشکلی نداشته و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز این منابع را راه حلی برای تامین آب مناطق کم آب دانسته است.

به گزارش«نبض انرژی»تیرماه سال ۱۳۹۵ پیشنهاد طرح استفاده از آب‌های ژرف در مجلس شورای اسلامی ارائه شد تا بر اساس آن مطالعات برای بهره‌برداری و استفاده از ظرفیت آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان آغاز شود.

در این راستا پروژه استحصال آب‌های ژرف در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعریف شد تا بر اساس آن تمام جوانب برداشت یا عدم برداشت از این منابع آبی مورد پژوهش و بررسی قرار گیرد.

اخیرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرده که با حفر 3 چاه این پروژه تحقیقاتی منتج به شناسایی منابع آبی جدید در استان سیستان و بلوچستان و استحصال آب شده است.

برداشت از 3 چاه آزمایشی بود

پس از اعلام این نتایج، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انجام این پروژه با موافقت سازمان محیط زیست بوده و موضع وی چیست، برداشت آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان را آزمایشی دانست و گفت: معاونت علمی و فناوری باید گزارشی از این طرح به محیط زیست ارائه دهد.

اما چند روز پیش سلاجقه در حاشیه یک نشست علمی و تخصصی با اشاره به اینکه موضوع آب‌های ژرف برای ما همچنان ناشناخته است، گفته است: در خصوص چاه‌های با عمق تا 250 متر به عنوان چاه‌های عمیق با توجه به اینکه نیمرخ عمقی چاه موجود است از لحاظ لایه‌های زمین‌شناسی، نوع مواد و شکستگی‌هایی مانند گسل قابل تجزیه و تحلیل هستند؛ اما زمانی که در خصوص چاه ژرف در عمقی مثل 3200 متر صحبت می‌کنیم، در این حوزه موارد ناشناخته‌ای مثل گسل‌های نهفته مطرح می‌شود که نیازمند بررسی است.

به نظر می رسد رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست به نوعی از مواضع اولیه خود درباره توجیه ناپذیر بودن برداشت آب‌های ژرف در سیستان کوتاه آمده است وی در ادامه ابراز داشته است: علاوه بر آن در مورد آب استحصال شده از چاه ژرف باید کمیت و کیفیت به دقت بررسی شود که در این حوزه ظاهراً بررسی‌های انجام شده روی مجموعه آنیون‌ها و کاتیون‌هایی که درون آب وجود دارد نشان داده مشکل خاصی وجود ندارد و با توجه به دبی موجود وضعیت آب به نحوی بوده که پس از فرآیند تصفیه قابل شرب است.

سلاجقه اضافه کرد: فرآیندهایی که در بحث شوری‌زدایی آب حاصله صورت می‌گیرد نیز ترکیبی و پیشرفته است و همین امر راندمان آب را از لحاظ کیفی افزایش داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: اعلام شده پس از تصفیه حدود 10 درصد پساب تولید می‌شود که در بستر تالاب هامون اجازه تخلیه ندارد و باید برای آن برنامه‌ریزی شود که خوشبختانه با توجه به اعلام مسئولان منطقه نظر به شدت بالای تبخیر از جنبه استحصال نمک وضعیت مناسبی وجود دارد و از بعد اقتصادی می‌شود روی آن حساب کرد.

با برداشت برای تامین آب شرب مشکلی نداریم!

وی تصریح کرد: در مجموع در بحث آب‌های ژرف با توجه به اینکه نیاز به آب شرب اولویت اول مردم منطقه سیستان محسوب می‌شود ما در این حوزه مشکلی نداریم و حتماً کمک می‌کنیم که آزرده‌خاطری احتمالی مردم از این باب برطرف شود و بدون شک در این زمینه حاکمیت مکلف است.

 ایجاد چاه‌های ژرف در برخی استان‌های کم آب کشور !

محمد حسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز درباره مدیریت بحران آب، اظهار داشت: یکی از مسائل مهم و پیش روی ما، ایجاد چاه‌های ژرف در برخی استان‌های کم آب کشور است، در این راستا چندین حلقه چاه آب در استان سیستان و بلوچستان حفر شده است و ادامه دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تأکید کرد: انشالله بتوانیم برای استان‌هایی که کم آب هستند مثل سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از چاه‌های ژرف بهره مند شویم.

استحصال آب ژرف آخرین راهکار رفع تشنگی سیستان و بلوچستان

این درحالی است که کارشناسان این حوزه از جمله علیرضا شهیدی؛ رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از مخالفان استحصال آب ژرف است و ضمن اعلام مخالفت خود با این موضوع، استحصال آب ژرف را آخرین راهکار مدنظر برای رفع تشنگی سیستان و بلوچستان دانسته اند.

هیچ مستندات علمی و فنی در مورد احیاپذیری ذخایر آب ژرف وجود ندارد

همچنین مجید مخدوم، عضو شورایعالی محیط زیست و از اساتید برجسته محیط زیست کشور گفته است که هیچ مستندات قانع‌کننده, علمی و فنی در مورد احیاپذیری ذخایر آب ژرف وجود ندارد.

به نظر می‌رسد نوعی شتابزدگی در میان برخی مسئولان کشور برای حل بحران آب در استان سیستان و بلوچستان به وجود آمده در حالیکه با تامین حقابه تالاب‌ها و شیرین سازی آب دریای عمان به راحتی می توان این معضل را حل کرد.

منبع: فارس