فعالیت تولیدکنندگان پلی یورتان با نصف ظرفیت
فعالیت تولیدکنندگان پلی یورتان با نصف ظرفیت
رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان پلی یورتان ایران گفت: در حال حاضر کارخانجات ما با ظرفیت‌های ۴۰ تا ۶۰ درصد فعالیت می‌کنند؛ در عین حال، واردات محصولات مشابه ساخت داخل در صنعت پلی یورتان، در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» مجید صفی‌نیا، رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان پلی یورتان ایران در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران‌پلاست در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بخش پلی‌یول یه حد کفایی رسیده‌ایم و نیازی به واردات نداریم؛ مضاف بر اینکه اغلب کارخانجات فعال در صنعت پلی‌یورتان، طرح‌های توسعه ای دارند.

وی افزود: دانش صنعت پلی یورتان در ایران نهادینه شده و می‌توانیم با شرکت‌های خارجی فعال در این صنعت، از نظر کیفی، رقابت داشته باشیم.

صفی‌نیا با بیان اینکه “در خاورمیانه و آسیای میانه، صنعت پلی‌یورتان ایران حرف‌های زیادی برای گفتن دارد”، گفت: اگر ایزوسیانات برای خوراک، بیشتر در اختیار داشته باشیم، قدرت بیشتری داریم؛ پتروشیمی کارون برای صنعت پلی‌یورتان، پایگاه بسیاری خوبی است چرا که بخش قابل توجهی از نیاز ایزوسیانات این صنعت، در پتروشیمی کارون تولید می‌شود.

وی ادامه داد: آینده این صنعت، آینده ای روشن و مترقی است، مشروط بر اینکه حمایت‌های دولت و وزارت صمت از ما صورت بگیرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان پلی یورتان تصریح کرد: در حال حاضر کارخانجات ما با ظرفیت‌های 40 تا 60 درصد فعالیت می‌کنند؛ در عین حال، واردات محصولات مشابه ساخت داخل در صنعت پلی یورتان، در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید داخل در صنعت پلی یورتان بسیار بیشتر از آن چیزی است که امروز تولید می‌شود و اگر تعرفه ترجیحی منطقی به واردات تعلق گیرد، مطمئنا می‌توانیم ظرفیت‌های خالی تولید محصولات نهایی زنجیره پلی‌یورتان را به مدار تولید بیاوریم.

وی افزود: تولیدکننده ایرانی همان ارزی را می‌گیرد که واردکننده می‌گیرد و مواد اولیه تولیدکننده داخلی با همان تعرفه‌ای وارد می‌شود که محصول نهایی ساخته شده با همان تعرفه وارد می‌شود؛ و این ظلم به تولیدکنندگان داخلی است.

صفی‌نیا خاطرنشان کرد: در همه دنیا دولت‌ها به دنبال این می‌گردند که کدام محصولات از لحاظ تولید داخلی به حد نیاز بازار داخلی رسدیه تا تعرفه ترجیحی بگذارد تا از صنعت داخلی حمایت کند، اما متأسفانه در کشور ما شاهد هستیم که این اتفاق صورت نگرفته و هر چه رفتیم و مراجعه کردیم و درخواست دادیم تا این روند اصلاح شود، به در بسته خوردیم.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان صنعت پلی یورتان برای اینکه در بازار داخلی بتوانند سهمی از بازار داشته باشند، مجبور شده‌اند سود خود را به حد زیادی کاهش دهند.