حضور بیش از 600 شرکت داخلی و خارجی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست
حضور بیش از 600 شرکت داخلی و خارجی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست
مدیر نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با بیان اینکه در این نمایشگاه 610 شرکت داخلی و خارجی در 15 سالن و در مساحتی به ابعاد 65 هزار متر مربع حضور دارند، گفت: یکی از مهمترین ارکان توسعه پایدار یک کشور ویژگی " سرمایه پذیری " در اقتصاد و صنعت آن کشور است که صنعت پتروشیمی ایران و به ویژه بخش پایین دست و زنجیره تکمیلی آن، بستری بسیار آماده و مناسب برای جذب سرمایه به ویژه سرمایه های پراکنده است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»  ایوب بنوی مدیر نمایشگاه ایران پلاست در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست اظهار کرد: بر کسی پوشیده نیست؛ صنعت پتروشیمی از سه بُعد حائز اهمیت است و چنین اهمیتی باعث شده تا تصمیم گیران و تولیدکنندگان این صنعت ارزش آفرین در رویداد بزرگ  “ایران پلاست” گرد هم آیند . نخستین ویژگی این صنعت، ایجاد ارزش افزوده بالا است که اقتصاد و تولید ناخالص کشور را تحت تاثیرمستقیم قرار می دهد. ایجاد ظرفیت اسمی 95 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در سال، موتور محرکه ای برای به حرکت در آوردن اقتصاد ملی، رونق اشتغال و در نهایت عامل مهمی در توسعه پایدار و متوازن کشور است.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین ارکان توسعه پایدار یک  کشور  ویژگی ” سرمایه پذیری ” در اقتصاد و صنعت آن کشور است که صنعت پتروشیمی ایران و به ویژه  بخش پایین دست و زنجیره تکمیلی آن، بستری بسیار آماده و مناسب برای جذب  سرمایه به ویژه سرمایه های پراکنده است. دراین میان؛ برگزاری نمایشگاه ” ایران پلاست ” به خوبی مُبین این نکته است که با هر میزان سرمایه ، در گروه های شغلی متفاوت، می توان دربخش پایین دست پتروشیمی فعال بود.

بنوی افزود: ایران پلاست؛  به مفهوم واقعی محل تبادل فن آوری، سرمایه، مهارت و در نهایت آغاز مشارکت هایی است که از دل این رویداد مهم و بین المللی متولد می شود ، بطوریکه ایران پلاست را می توان رکن دیگری از توسعه پایدار،  که همان ” مشارکت فعال” است؛ نامید.

وی تصریح کرد: ویژگی دیگر صنعت پتروشیمی، فن آوری بسیار پیچیده و به ویژه در بخش بالادست است که آن را از دیگر حوزه های اقتصادی متمایز کرده است. این پیچیدگی آنقدر در سطح بالایی قرار داردکه در کوتاه مدت، می توان شاهد تغییراتی در  طراحی فرآیند های تولیدی انواع محصولات پتروشیمی باشیم. پر واضح است که به دلیل تنوع و گستردگی  صنعت پایین دست پتروشیمی این تغییرات و پیچیدگی می تواند تنوع بیشتری داشته باشد که نتیجه و تاثیر آن تولید سریع ، ارزان با ارزش افزوده بالاتر است.

بنوی ادامه داد: ویژگی سوم این صنعت، نقش مهم و اساسی آن در حوزه اشتغال زایی از طریق تولید در خوشه ها و شهرک های شیمی و پتروشیمیایی است که اتفاقا در این خصوص نیز اقدامات مفیدی و طرح های ویژه ای در دولت مردمی سیزدهم صورت گرفته است.

از سوی دیگر ،  ” اقتصاد مقاومتی ” با توصیه های مقام معظم رهبری با سرفصل های جلوگیری از خروج ارز، اشتغال آفرینی، افزایش تولید ناخالص ملی و تولید برپایه دانش کاملاً ایرانی بعنوان راهنما و نقشه راه توسعه صنعت پایین دست می تواند راهگشایی کلیدی  در مهمترین رکن توسعه پایدار که همان “تاب آوری اقتصادی است؛ باشد.

در شرایطی کشور در تمامی جنبه ها، تحت تحریم های نابخردانه قرار دارد، این رویداد بزرگ این نوید را
می دهد که با توکل بر خداوند و با  تاسی از بیانات و رهنمود های رهبر فرزانه انقلاب  و همراهی و همیاری صنعتگران، سرمایه گذاران و جهاد گران صنعت پایین دست پتروشیمی،  امسال در ایران پلاست شانزدهم ، رویدادی را شاهد خواهیم بود که علاوه بر جا به جا کرن رکورد” ایران پلاست های ”  پیشین ، چه از بُعد کمی و چه کیفی، مُهر باطلی بر تمامی تحریم های یک جانبه خواهد خورد.

گفتنی است؛ در این نمایشگاه610 شرکت داخلی و خارجی در 15 سالن و در مساحتی به ابعاد 65 هزار متر مربع حضور دارند. این رویداد برای تولید کنندگان و فعالان صنعت پایین دست پتروشیمی که بی تردید طلایه داران ” جهاد اقتصاد مقاومتی” هستند؛ بستری را از دریچه “توسعه تجارت” با حضور هیئت تجاری از 19 کشور جهان از جمله عمان، قطر، اسپانیا، برزیل،آذربایجان، روسیه ، عراق و ترکیه فراهم کرده است.