مصرف سیستم‌های سرمایشی ایران معادل ۴ کشور همسایه برق
مصرف سیستم‌های سرمایشی ایران معادل ۴ کشور همسایه برق
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: اوج مصرف برق تابستان امسال کشور از مرز ۵۷ هزار مگاوات عبور کرده بود که حدود ۲۳ هزار مگاوات از این میزان تنها مربوط به مصرف سیستم‌های سرمایشی است که این عدد از مجموع مصرف برق چهار کشور همسایه ایران بیشتر است.

به گزارش نبض انرژی، مراسم تجلیل از پیشکسوتان و تلاشگران مهندسی برق در عرصه‌های دانشگاهی و صنعت برق با حضور همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از سوی انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران- شاخه تهران در نیروگاه طرشت برگزار شد.

معاون وزیر نیرو در این مراسم مدیریت مصرف و منطقی کردن مصرف برق را از اولویت‎‌های وزارت نیرو برشمرد و افزود: این وزارتخانه عرضه برق بر مبنای کنترل مصرف را پیگیری می‌کند. این برنامه برای نخستین بار با همکاری استانداری‌ها و شرکت‌های توزیع اجرا و موجب صرفه‌جویی دو هزار مگاواتی مصرف برق در کشور شده است تا از این طریق رشد پیک مصرف از پنج درصد به کمتر از ۲.۸ درصد برسد.

وی افزود: دو هزار مگاوات صرفه‌جویی انجام شده در این بخش معادل احداث سه هزار مگاوات نیروگاه جدید است که براین اساس در تلاش برای تداوم برنامه مدیریت مصرف به ویژه برای پیک تابستان سال ۹۸ هستیم.

حائری یادآور شد: اوج مصرف برق تابستان امسال کشور از مرز ۵۷ هزار مگاوات عبور کرده بود، حدود ۲۳ هزار مگاوات از این میزان تنها مربوط به مصرف سیستم‌های سرمایشی است که این عدد از مجموع مصرف برق چهار کشور همسایه ایران بیشتر است.

همچنین در این مراسم محمودرضا حقی‌فام، معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: صنعت برق وظیفه بزرگی برای تربیت نسل جدید و ارتباط سیستماتیک با دانشگاه‌ها بر عهده دارد و در این بین انجمن‌ها می‌توانند به عنوان حلقه واسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی با صنعت برق نقش آفرین باشند.

حقی‌فام محدود شدن فضای کسب و کار صنعت برق را موجب تضعیف و کاهش اثرات ارزشمند نیروی انسانی دانست و تاکید کرد: صنعت برق به عنوان زیرساخت تمامی زیرساخت‌ها بر پایه نیروی انسانی متمرکز است و باید به لحاظ فضای کسب و کار روح جدیدی به فضای مهندسی برق دمیده شود و با توجه به تجارب بالای پیشکسوتان صنعت برق در حوزه‌های علمی و صنعتی شاهد ارایه نقطه نظرات لازم به وزارت علوم و صنعت برق در این خصوص باشیم.

  • منبع خبر : برق نیوز