بهره‌برداری از اولین پروژه خصوصی نمک‌زدایی آب‌های ژرف کشور در سیستان و بلوچستان
بهره‌برداری از اولین پروژه خصوصی نمک‌زدایی آب‌های ژرف کشور در سیستان و بلوچستان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: اولین پروژه نمک‌زدایی آب‌های ژرف کشور با راندمان شیرین‌سازی ۹۰ درصد برای مصرف آب شرب با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»”علیرضا قاسمی” در آئین بهره‌برداری از چاه ژرف شماره ۳ حوزه سیستان و احداث تاسیسات آب‌شیرین‌کن که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، استاندار سیستان و بلوچستان، فرماندار و شماری از معتمدین محلی برگزار شد، بیان کرد: فاز اول آب شیرین‌کن چاه ژرف شماره 3 منطقه سیستان به ظرفیت هزار مترمکعب در شبانه‌روز و به منظور رفع بخشی از کمبود آب شرب شهر و روستاهای شهرستان نیمروز وارد مدار بهره‌برداری شد.

وی ظرفیت نهایی آب‌شیرین‌کن چاه ژرف شماره 3 منطقه سیستان را 2500 مترمکعب در شبانه روز اعلام و اضافه کرد: عملیات اجرایی این پروژه در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری به صورت دانش بنیان در دستور کار قرار گرفت و فاز تکمیلی و نهایی تا پایان سال وارد مدار خواهد شد.
قاسمی با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری این پروژه 570 میلیارد ریال از محل اعتبارات خرید تضمینی آب وزارت نیرو تامین اعتبار شده است، ادامه داد: به منظور بهره‌برداری از آب شیرین در شبکه و به‌رغم شرایط نامساعد هوا، طی دو هفته خط انتقالی به طول 5 کیلومتر، توسط شرکت آبفا و با همکاری نیروی زمینی سپاه و قرارگاه قدس جنوب شرق در قالب طرح محرومیت‌زدایی اجرا شد.
وی با اشاره به اینکه برای راه‌اندازی این خط 100 میلیارد ریال هزینه شده است، ابراز امیداوری کرد: با توجه به برنامه‌های دولت سیزدهم و ادامه حفاری و شیرین‌سازی در سیستان، عدم وابستگی به آب‌های مرزی را شاهد باشیم.