احداث نیروگاه 906 مگاواتی “ویس” در اهواز
احداث نیروگاه 906 مگاواتی “ویس” در اهواز
در ادامه سفر وزیر نیرو به استان خوزستان، کلنگ احداث نیروگاه "ویس" اهواز به ظرفیت کل 906 مگاوات به زمین خورد.

به‌گزارش نبض انرژی، “محسن طرزطلب” در حاشیه آیین آغاز به کار این نیروگاه افزود: امروز در سفر وزیر نیرو به استان هرمزگان، عملیات اجرایی نیروگاه 906 مگاواتی سیکل ترکیبی کلاس F ویس آغاز شد.
وی افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی ویس شامل دو واحد گاز هرکدام به ظرفیت 307 مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت 292 مگاوات خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود این نیروگاه تا سال 1400 به شبکه سراسری سنکرون شود.
طرزطلب ضمن اشاره به اینکه در نیروگاه ویس از توربین‌های نسل جدید کلاس F استفاده خواهد شد، ادامه داد: راندمان بخش گاز این نیروگاه 40 درصد خواهد بود که راندمان این نیروگاه با بخش بخار و در شرایط ایزو به 58 درصد نیز می رسد.
وی تصریح کرد: سرمایه لازم جهت احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ویس توسط وام خارجی تامین خواهد شد و بانک صنعت و معدن بعنوان بانک عامل پروژه است.
طرزطلب خاطرنشان کرد: هزینه کل احداث نیروگاه ویس بالغ بر 500 میلیون یورو برآورد شده است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی هدف از ساخت این نیروگاه‌ها را تامین برق مطمئن و پایدار شبکه سراسری برق کشور به خصوص استان خوزستان عنوان کرد و افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی ویس با کارفرمایی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در زمینی به مساحت 86 هکتار احداث خواهد شد و شرکت مپنا نیز به عنوان شرکت پیمانکار اجرایی معرفی شده است.
وی سوخت گاز را به عنوان سوخت اصلی این نیروگاه عنوان و خاطرنشان کرد: گازوییل نیز به عنوان سوخت دوم و جایگزین در این نیروگاه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
شایان ذکر است نیروگاه سیکل ترکیبی ویس (رامین) اهواز در 20 کیلومتری جاده اهواز به مسجد سلیمان در استان خوزستان احداث خواهد شد.

  • منبع خبر : وزارت نیرو