نفت ۷۰ دلاری همین حالا
نفت ۷۰ دلاری همین حالا
اصلی‌ترین منبع رشد قیمت نفت در سال جاری می تواند نحوه پاسخ اوپک و متحدانش به سیاست دولت آمریکا باشد.

به گزارش نبض انرژی ،به نقل از اویل پرایس، تاجران نفتی یک دیدگاه بسیار بدبینانه پیدا کرده اند و توجه زیادی به توییت های ترامپ، حساسیت اقتصاد کلان و رشد شیل آمریکا دارند .
بارکلیز ،بانک و موسسه مالی معتبر بین المللی در گزارش خود در 3 مارس نوشت ما فکر می‌کنیم باید مولفه های حساس و تعیین کننده قیمت نفت و حساسیت قیمت نفت در سال جاری بررسی شوند .
درحالی که نشانه‌های فراوانی از کند شدن اقتصاد جهان وجود دارد،تقاضای نفت ثابت است . نشانه هایی مانند کاهش فروش و تولید خودرو در چین، رشد ثابت اروپا و کندشدن نرخ تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم در آمریکا
به گفته بارکلیز، اصلی‌ترین منبع بی ثباتی بازار نفت در سال جاری نحوه پاسخ اوپک و متحدانش به سیاست دولت آمریکا است. این نتیجه گیری بسیار سخت است چون سیاست آمریکا و روند تصمیم گیری به خودی خود غیر قابل پیش بینی است ولی از آنجایی که به عقیده اکثر تحلیلگران اقدامات ترامپ یکی از منابع اصلی بی ثباتی در بازار نفت است، اوپک می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد .
بارکلیز اعلام کرد :« ما دورنمایی خوشبینانه تر نفت 70 لاری را برای سال جاری حفظ میکنیم ولی مثل ترامپ و الفالح، وزیر نفت عربستان خطرات جدید را دست کم نمی‌گیریم. ما فکر میکنیم بزرگترین منبع بی‌ثباتی برای بازارهای نفت در سال جاری آمریکا نیست بلکه پاسخ اوپک به تصمیمات سیاست آمریکاست» .
دونالد ترامپ 2 میلیون بشکه نفت در روز از طرف ایران و ونزوئلا را تحریم کرده است. این بشکه ها می توانند همانطور خاموش بمانند یا وارد بازار شوند، تصمیم آن با ترامپ است .
نحوه پاسخگویی عربستان بسیار حساس است. عربستان سعودی قصد ندارد مانند سال گذشته جلوی بالا رفتن قیمت نفت را بگیرد و به نفع آمریکا کار کند. فشار بودجه داخلی باعث شد عربستان انگیزه ای برای پایین نگه داشتن قیمت نفت نداشته باشد. سال گذشته آمریکا از عربستان خواست تولید را بالا ببرد و قیمت را پایین بیاورد، چیزی که مقامات عربستان را هنگام سقوط قیمت بسیار ناراحت کرد .
گرچه دولت ترامپ با قانون نوپک، برگ برنده ای علیه عربستان دارد ولی از نظر اهداف استراتژیک دیگر وابسته به عربستان است که نتیجه آن قیمت بالاتر نفت با توقف افزایش تولید آن است .
دومین دلیل اصلی برای افزایش قیمت نفت در کوتاه مدت این است که خطرات اقتصادی جهان به اندازه چند هفته گذشته واضح و قطعی نیستند. تقاضای نفت ثابت مانده است بنابراین ترس از رکود اقتصادی جدی تر شاید اغراق آمیز باشد .
در آخر، بارکلیز اعلام کرد که سرعت شیل آمریکا احتمالاً کاهش می‌یابد، دلیل آن هم رشد بیش از حد انتظار تولید در ماه‌های گذشته بوده است.این بانک سرمایه‌گذاری اعلام کرد از بین بردن مازاد تولید در سه ماهه اول سال طول میکشد .

  • منبع خبر : تسنیم