بیش از 7 میلیون متر مکعب آب وارد سد کوثر گچساران شد
بیش از 7 میلیون متر مکعب آب وارد سد کوثر گچساران شد
مدیر بهره برداری و نگهداری از سد کوثر گچساران گفت: بر اثر بارندگی تابستانه چند روز گذشته، بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب آب وارد مخزن سد کوثر در گچساران شده است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»  “اکبر خدری” افزود: هم اکنون ۸۲ درصد از گنجایش مخزن۵۴۷ متر مکعبی سد کوثر پر است.
وی با بیان اینکه حجم آب موجود در مخزن سد کوثر ۴۵۲ میلیون متر مکعب است، ابراز کرد: در مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۸ درصد این سد معادل ۴۸۴ میلیون متر مکعب پر بوده است.
به گفته خدری بیش از ۹۴ میلیون متر مکعب از حجم مخزن سد کوثر گچساران خالی است.
وی تاکید کرد: در بارندگی‌های سیل آسا تابستانه گچساران با توجه به هشدارهای لازم در بالادست سد کوثر  هیچ گونه مشکلی برای کشاورزان این مناطق بوجود نیامده و تعدادی از زمین‌های کشاورزی در حوزه پایین دستی این سد به دلیل فعال شدن چند دره فصلی دچار آبگرفتگی و خسارت شدند که هیچگونه ارتباطی با سد کوثر ندارد.
خدری گفت: میزان ورودی آب در سال آبی جاری به سد کوثر ۲۹۵.۷۷ میلیون مترمکعب بوده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۳۳۶.۶میلیون متر مکعب بوده است.
وی اظهار داشت: بیش از ۲۸۳  میلیون مترمکعب آب در سال آبی جاری برای مصارف مختلف رهاسازی شده است.
خدری ادامه داد: از این‌ میزان آب ۱۳۸ میلیون مترمکعب برای مصرف آشامیدنی استان‌های جنوبی کشور از ابتدای مهر سال گذشته تاکنون رهاسازی شده است.
مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: همچنین در این مدت ۴۸ میلیون مترمکعب آب کشاورزی، ۲.۹۱میلیون مترمکعب آب صنعت و ۷۳.۳۹ میلیون متر مکعب برای سایر مصرف (زیست محیطی) در این سد رهاسازی شده است.
خدری با اشاره به اینکه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵ متر است گفت: هم اکنون تراز این سد بیش از ۶۱۸ متر است.
وی تصریح کرد: ۲۰میلیون مترمکعب آب در سال آبی جاری از سد کوثر تبخیر شد که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۲۳.۶ میلیون مترمکعب بوده است.
خدری گفت: هم اکنون دبی خروجی کل سد کوثر ۱۴.۲۳متر مکعب بر ثانیه و دبی ورودی ۱۱.۱۴  متر مکعب بر ثانیه است.
سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس را تأمین می‌کند.