اجرای برنامه‌های دقیق مدیریت مصرف برق در فولاد مبارکه/ برنامه‌ریزی‌های امسال منسجم‌تر است
اجرای برنامه‌های دقیق مدیریت مصرف برق در فولاد مبارکه/ برنامه‌ریزی‌های امسال منسجم‌تر است
معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه، برنامه‌های مدیریت مصرف برق صنایع در سال جاری را دقیق‌تر و منسجم‌تر از سال قبل توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» “عباس اکبری” در رابطه با مدیریت برق صنایع در تابستان سال جاری گفت: یکی از تفاوت‌های مدیریت بار و مصرف برق در فولاد مبارکه طی سال جاری نسبت به سال گذشته این است که مدیریت بار امسال زودتر شروع شد؛ در حالی که سال گذشته از اواسط تیرماه محدودیت‌های برقی ما آغاز شد.
وی افزود: مجموعه فولاد مبارکه در ایامی که با محدودیت برق رو به روست، برای اینکه خسارت‌ها را به حداقل برساند، تلاش می‌کند از فرصت پیش آمده نهایت بهره‌برداری را انجام داده و به اموراتی مثل تعمیرات و نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات بپردازد.
معاون بهره‌برداری شرکت فولاد ادامه داد: اگرچه برای کارخانه‌ای مثل فولاد مبارکه که بخش قابل توجهی از تولید فولاد کشور را به عنوان یکی از صنایع مادر به خود اختصاص داده بهتر این است که بدون محدودیت برق به فعالیت خود ادامه دهد، ولی به هر صورت سیاست‌های غلط گذشته در توسعه صنعت برق و محدودیت‌های تولید برق ایجاب کرده است که در طرح مدیریت بار مصرف برق مشارکت داشته باشیم.
اکبری در ادامه و در رابطه با فعالیت فولاد مبارکه در شب‌های تابستان یادآور شد: وزارت نیرو تلاش کرده است تا با تأمین برق شبانه به ما کمک کند تا بخشی از مشکل تولید خود را حل کنیم. کارخانه فولاد مبارکه شب‌ها فعال است و تلاش می‌کنیم در بخش تولید با حداکثر ظرفیت فعال باشیم، ولی واقعیت این است که تولید شبانه جبران کننده تولید از دست رفته نیست.

سال گذشته دچار خسارت‌های زیادی شدیم
وی افزود: متأسفانه در سال گذشته به دلیل اطلاع‌رسانی‌های بدون برنامه و دیرهنگام، دچار خسارت‌های زیادی شدیم ولی یکی از تفاوت‌های اصلی محدودیت‌های برقی امسال نسبت به سال گذشته اطلاع‌رسانی و برنامه‌ریزی منظم‌تر بود که به ما برای مدیریت این محدودیت‌ها کمک قابل توجهی کرد.
اکبری در رابطه با تولید برق شرکت فولاد به صورت خود تأمین گفت: تأمین برق صنایع وظیفه حاکمیت است و کارخانه‌ای مثل فولاد مبارکه تخصصش تولید فولاد است، ولی با توجه به سیاست‌های کلان کشور و ضرورت کمک به حفظ پایداری شبکه برق کشور ما هم تلاش و برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی نیروگاه اختصاصی و تأمین برق داخلی آغاز کرده‌ایم.
معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه در همین رابطه اضافه کرد: میزان مصرف برق فولاد مبارکه چیزی حدود هزار مگاوات است و در واقع بیش از 10 درصد از برنامه وزارت نیرو برای خود تأمین شدن صنایع در بخش تولید برق بر عهده کارخانه ماست.

حرکت به سمت بخش خصوصی، کلید حل مشکلات صنعت برق
وی افزود: اگرچه ما به عنوان کارخانه فولاد مبارکه با سیاست‌های اجرایی دولت و وزارت نیرو در طرح مدیریت بار مصرف برق کشور همراه هستیم، اما به نظر من اگر بخواهیم در سال‌های آینده مشکلات این حوزه را به حداقل برسانیم، باید اقتصاد صنعت برق را از حالت دولتی خارج کرده و به سمت بخش خصوصی آن هم با جذابیت سرمایه‌گذاری سوق دهیم.
اکبری با انتقاد از عملکرد دولت‌های گذشته در حوزه برق اضافه کرد: متأسفانه در هشت سال گذشته، دولت چندان به بحث تولید و افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور توجه نکرد و اکنون بخش زیادی از مشکلات کشور در حوزه برق به همین کم‌کاری‌های گذشته بازمی‌گردد، با این وجود برای جبران کمبودهای گذشته نیاز است نگاه دولتمردان به صنعت برق تغییر کند و بخش خصوصی به شکل جدی‌تری وارد میدان تولید شود.
وی افزود: یکی از اساسی‌ترین راهکارهای جذاب کردن صنعت برق برای بخش خصوصی واقعی‌سازی قیمت‌ها در این حوزه است. جالب است بدانید صنعت فولاد به طور میانگین نسبت به صنایع دیگر 5 برابر و نسبت به بخش خانگی 10 برابر بیشتر بابت میزان برقی که مصرف می‌کند، به دولت هزینه پرداخت می‌کند.
معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنانش گفت: بر همین اساس عقیده دارم دولت باید میزان مصرف بیش از الگو در بخش‌های دیگر را مدیریت کند تا از این محل اعتبار موردنیاز سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولید برق کشور فراهم شود.