عقب نشینی اتحادیه اروپا از تحریم نفتی روسیه
عقب نشینی اتحادیه اروپا از تحریم نفتی روسیه
شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اتحادیه برای تراکنش‌های مورد نیاز شرکت‌های دولتی روسیه در فروش نفت به کشورهای ثالث، مجوز لازم را صادر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از راشاتودی، شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اتحادیه برای تراکنش‌های مورد نیاز شرکت‌های دولتی روسیه در فروش نفت به کشورهای ثالث، مجوز لازم را صادر خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: به منظور جلوگیری از هرگونه پیامد منفی بالقوه برای امنیت غذایی و انرژی در سراسر جهان، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت معافیت از ممنوعیت معاملات با برخی از نهادهای دولتی (روسیه) را به معاملات محصولات کشاورزی و حمل و نقل نفت بسط دهد.

بر اساس این گزارش، این معافیت به این معنی است که شرکت‌های دولتی روسیه از جمله روس نفت Rosneft، گازپروم نفت Gazprom Neft  و سووکومفلات Sovcomflot اکنون مجاز به انعقاد قراردادهایی با اروپایی ها در زمینه صادرات نفت به کشورهای ثالث هستند.

در ماه مارس، اتحادیه اروپا ممنوعیت معاملات بین شرکت‌های اروپایی و شرکت‌های روسی، از جمله شرکت‌های بزرگ انرژی را اعلام کرد. در ابتدا معاملات مربوط به واردات یا حمل و نقل گاز طبیعی، نفت، فرآورده های نفتی و تعدادی از فلزات به عنوان استثنا مجاز بود.

با این حال، به عنوان بخشی از ششمین بسته تحریمی که ماه گذشته معرفی شد، اتحادیه اروپا تحریمی جزئی بر نفت روسیه اعمال کرد و صادرات نفت از طریق دریا به اتحادیه اروپا را ممنوع کرد و شرکت‌های اروپایی را از بیمه کردن محموله‌های دریایی نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا منع کرد.

در نتیجه، بازیگران بزرگ انرژی مانند ویتول، گلنکور، ترافیگورا، شل و توتال تجارت نفت روسیه را برای کشورهای ثالث متوقف کردند.

بنا بر این گزارش، اما اکنون آنها می توانند تجارت خود را با روسیه از سر بگیرند. جزئیات حقوقی شرایط جدید اتحادیه اروپا در مجله رسمی این اتحادیه منتشر خواهد شد.

منبع: تسنیم