کولرها و چیلرها یک چهارم برق کشور را مصرف می‌کنند/ راهکارهای ساده برای بهره‌مندی از پاداش صرفه‌جویی
کولرها و چیلرها یک چهارم برق کشور را مصرف می‌کنند/ راهکارهای ساده برای بهره‌مندی از پاداش صرفه‌جویی
مدیر کل نظارت بر مهندسی و راهبری شبکه برق گفت: یک‌چهارم از مصرف برق کشور مربوط به وسایل سرمایشی است و به همین دلیل تنظیم دمای کولرهای گازی روی ۲۴ درجه و استفاده از دور کُند کولرهای آبی می‌تواند تا ۳۰ ‌درصد مصرف برق را کاهش دهد.

به گزارش«نبض انرژی» به نقل از وزارت نیرو، «مسعود صادقی» در برنامه تلویزیونی اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌ها از قبل برای مدیریت شبکه برق انجام‌شده بود و برای جلب مشارکت اجتماعی مردم برنامه‌های گسترده‌ای تدوین شده بود.

وی ادامه داد: بخش خانگی باتوجه به اینکه نیمی از مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده است، نقش بسیار مهمی در مدیریت مصرف دارند.

مدیر کل نظارت بر مهندسی و راهبری شبکه برق گفت: ما در فضای منازل بارهای مختلف برقی از جمله وسایل سرمایشی و یخچال، فریزر، روشنایی و… داریم.

صادقی با تاکید بر مصرف درست، تصریح کرد: مدیریت مصرف به معنای مصرف صحیح و یا جابه‌جا کردن مصرف وسایل برقی هم هست، چراکه در ساعات گرم روز ۱۲ تا ۱۸ و ۱۹ تا ۲۳ شب با انتقال  مصارف به خارج از این ساعات می‌توانیم به مدیریت بار شبکه برق کمک کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر یک‌چهارم از مصرف برق کشور مربوط به وسایل سرمایشی است و به همین دلیل تنظیم  دمای کولرهای گازی روی ۲۴ درجه و استفاده از دور کند کولرهای آبی می‌تواند تا ۳۰ ‌درصد مصرف برق را کاهش دهد.

مدیر کل نظارت بر مهندسی و راهبری شبکه برق در خصوص دلایل افزایش میزان مصرف برق در صورت پایین بودن درجه کولرهای گازی، گفت: وقتی درجه کولرگازی پایین‌تر قرار بگیرد، کمپرسور دایم باید برای تنظیم درجه حرارت محیط و رساندن به دمای تنظیم شده کار کند که این کار باعث افزایش مصرف برق حتی تا ۴۰ درصد بیشتر از حد معمول می‌شود.

صادقی با اشاره به گرم‌شدن دمای هوا در بسیاری از نقاط جهان مانند اروپا، اظهار کرد: ‌در برخی کشورهایی به‌منظور کاهش مصرف برق کشورهای اروپایی الزام عدم قراردادن وسایل برقی در حالت آماده‌به‌کار (استندبای) در حال تدوین است.‌ به این منظور و وسایل یا خاموش و یا روشن باشند چرا که تمام وسیله‌های برقی در حالت استندبای برق مصرف می‌کنند.

وی در خصوص نحوه همکاری و آگاهی مردم از میزان همکاری گفت: در حال حاضر برای همکاری مردم پاداش ۵ ‌برابری دیده شده است، به‌طوری‌که با کاهش مصرف برق  می‌توانند ۵۰۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت پاداش بگیرند.

مدیر کل نظارت بر مهندسی و راهبری شبکه برق ادامه داد: نرم‌افزاری به نام “برق من” وجود دارد که مردم می‌توانند قبض الکترونیکی خود را مشاهده کنند و حتی متوسط برق مصرفی مشترک را نسبت به سایر همسایگان یا همشهری‌های دیگر نشان می‌دهد.

صادقی خاطرنشان کرد: پاداش مصرف به مشترکانی تعلق می‌گیرد که مصرف خود را مدیریت و به زیر الگو ‌برسانند و این کار با رعایت نکات ساده مدیریت مصرف چون استفاده از نور طبیعی روز، عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف  در فاصله بین ساعات ۱۲ تا ۱۸ روز و ۱۹ تا ۲۳ شب و هم‌زمان با ساعات اوج مصرف و پیک، به‌سادگی امکان‌پذیر است.

وی یادآور شد: الگوی مصرف در شهری مانند تهران در تابستان ۳۰۰ کیلووات‌ساعت در ماه است.

برپایه این گزارش بیش از ۷۵ ‌درصد از مردم در کشور زیر الگوی تعیین شده مناطق خود، برق مصرف می‌کنند.