افزایش امید به توافق تجاری چین- آمریکا
افزایش امید به توافق تجاری چین- آمریکا
اقتصاد ایران: با تداوم کاهش تولیدات اوپک پلاس و گزارشاتی از نزدیک شدن آمریکا و چین به توافقی برای خاتمه دادن به جنگ تجاری خود، قیمت نفت بالا رفت؛به خصوص اینکه این روند، باعث کندی رشد اقتصادی جهان شده است.

به گزارش نبض انرژی، با تداوم کاهش تولیدات اوپک پلاس و گزارشاتی از نزدیک شدن آمریکا و چین به توافقی برای خاتمه دادن به جنگ تجاری خود، قیمت نفت بالا رفت؛ به خصوص اینکه این روند، باعث کندی رشد اقتصادی جهان شده است.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، تا ساعت ۱۰:۰۵ به وقت تهران، ۲۴ سنت یا ۰.۴۳ رصد رشد کرد و به ۵۶.۰۴ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۲۸ سنت یا ۰.۴۳ درصد بالا رفت و به ۶۵.۳۵ رسید.

رشد قیمت‌ها به دنبال آن انجام شد که گزارشات جدید نشان داد آمریکا و چین، به پایان اختلافات تجاری یک ساله خود نزدیک شده‌اند.

امید به پایان جنگ تجاری بین دو قدرت اقتصادی بزرگ جهان، در حالی باعث تقویت قیمت‌ها شد که بازارها در ۲ ماه اخیر، تحت تأثیر کاهش تولیدات اوپک پلاس در حال رشد بودند.

در آمریکا هم نشانه‌هایی از این دیده شده است که رشد تولید نفت این کشور که در سال گذشته به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز افزایش رسیده و کل تولیدات را از ۱۲ میلیون بشکه در روز فراتر برده بود، در حال کند شدن است؛ ضمن اینکه شرکت‌های حفاری آمریکا نیز تعداد چاه‌های فعال خود را کاهش دادند.

کاوش برای منابع جدید نفتی به کمترین میزان ۹ ماهه خود رسیده است و حتی برخی تولیدکنندگان با وجود رشد ۲۰ درصدی قیمت نفت، به دنبال کاهش سرمایه‌گذاری خود هستند.

 

  • منبع خبر : اقتصاد ایران