صادرات نفت ونزوئلا افزایش یافت
صادرات نفت ونزوئلا افزایش یافت
نخستین محموله نفت ونزوئلا در دو سال گذشته که به اروپا ارسال شد، کمک کرد صادرات نفت این کشور عضو اوپک در ماه میلادی گذشته ۶۱ درصد افزایش پیدا کند.

به گزارش«نبض انرژی» شرکتهای اِنی ایتالیا و رپسول اسپانیا پس از گرفتن چراغ سبز از وزارت خارجه آمریکا، دریافت نفت ونزوئلا را آغاز کردند. تصمیم آمریکا برای کمک به اروپا برای یافتن جایگزینی برای نفت روسیه، گرفته شد و همچنین گامی به سوی بهبود روابط میان کاراکاس و واشنگتن محسوب می شود.

تحلیلگران، سواپ نفت در برابر بدهی ونزوئلا را سیگنالی از تسهیل تحریمهای واشنگتن علیه این کشور آمریکای جنوبی ارزیابی کردند که با سفر مقامات بلندپایه آمریکایی به کاراکاس برای آزادی زندانیان آمریکایی روی داد.

طبق اسناد شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا و آمار رفینیتیو، این شرکت و جوینت ونچرهای آن به طور متوسط ۶۳۰ هزار بشکه در روز نفت و سوخت در ژوئن صادر کردند که ۶۱ درصد افزایش در مقایسه با ماه پیش از آن و مدت مشابه سال گذشته داشت.

صادرات ونزوئلا در ماه مه به دلیل تغییراتی که شرکت PDVSA صورت داده و پیش پرداخت محموله‌ها را الزامی کرده بود، به شدت افت کرده بود. این تغییرات در واکنش به درخواست بعضی از خریداران برای مذاکره درباره پرداخت پول صورت گرفته بود.

تقریبا دو سوم از کل صادرات ونزوئلا ماه گذشته به آسیا رفت. کوبا که به دلیل قیمتهای بالا، برای تامین تقاضای داخلی برای سوخت به مشکل خورده است، ۶۶ هزار و ۴۰۰ بشکه نفت خام، نفت کوره و بنزین از ونزوئلا دریافت کرد.

محمد بارکیندو، دبیرکل فقید اوپک، روز سه شنبه گفته بود اگر اجازه داده شود نفت بیشتری از سوی ایران و ونزوئلا وارد بازار شود، کمبود عرضه می‌تواند تسهیل شود.

بر اساس گزارش رویترز، دولت فرانسه هم هفته گذشته درخواست مشابهی را مطرح کرده و گفته بود جامعه بین‌المللی باید همه گزینه‌ها برای رفع کمبود انرژی را بررسی کند.

منبع: ایسنا