مازوت بلای جان مازندران|وعده‌ای که از سوی مسئولان عملیاتی نشد
مازوت بلای جان مازندران|وعده‌ای که از سوی مسئولان عملیاتی نشد
حذف سوخت مازوت از نیروگاه نکا یکی از وعده وعید‌هایی است که هیچوقت عملی نشده و مشکلات همچنان وجود دارد و این نیروگاه همچنان مازوت می‌سوزاند؛ بنابراین اگر مسئولان در این زمینه اقدامات عملی انجام ندهند طبیعت مازندران به نابودی نزدیک‌تر می‌شود.

طیبه مرادی: به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» یکی از مسائلی که باعث افزایش آلاینده‌های زیست محیطی در برخی از شهر‌ها شده است موضوع استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه است؛ بنابراین مازوت یا همان نفت کوره متهم اصلی آلودگی هوا است؛ سوختی که در اکثر کشور‌های پیشرفته به عنوان سوختی مقرون به صرفه به حساب می‌آید، در ایران عامل آلودگی شناخته شده و هر روز برچسب جدید بر آن زده می‌شود.

لازم به ذکر است که در دیماه سال ۸۶ بود که سرمای شدید سراسر ایران را فرا گرفت و شدت سرما و یخبندان به حدی بود که کشور به ویژه مازندران را در تامین گاز با مشکل مواجه ساخت و طبیعتا در تامین برق نیز اختلالاتی را رقم زد تا جاییکه شرایط به سمتی پیش رفت که برای برخی واحد‌های نیروگاهی از جمله نیروگاه شهید سلیمی نکا مجوز استفاده از سوخت مازوت صادر شد پس از این اتفاق بنا بود که مازوت سوزی برای مدتی محدود ادامه یابد، ولی مدتی بعد اعلام شد که صرفا به ماه‌های سرد سال محدود خواهد شد، اما خلاف آن ثابت شد.

این نیروگاه در تمام روز‌های سال مازوت می‌سوزاند و بلای جان مردم مازندران شده است. طی این سال‌ها به کادر مدیریتی نیروگاه هشدار داده شده و حتی در این زمینه پرونده حقوقی نیز تشکیل شده است؛ ولی همچنان روند افزایش آلودگی توسط این نیروگاه ادامه دارد.

باید گفت که سوزاندن مازوت در نیروگاه شهید سلیمی نکا، طی سال‌های اخیر تبدیل به یک اتفاق مرسوم و همیشگی شده که تداوم این اقدام موجب تغییرات نامطلوب در طبیعت زیبای مازندران شده است.

براساس این گزارش در کنار همه خطرات زیست محیطی و کشاورزی که آلودگی مازوت برجای می‌گذارد اعم از آلودگی هوا، باران‌های اسیدی و خطرات مختلفی که سلامت افراد حاشیه این نیروگاه را با مشکل مواجه کرده است؛ مشکل جدی‌تر تهدید سلامت افرادی است که در آنجا مشغول به کار هستند.

باید به این نکته کلیدی اشاره کرد و گفت مانیتورینگ و تجهیزات مرتبط برای رصد و پایش آلودگی‌های زیست محیطی در منطقه وجود ندارد و باید این مورد توسط محیط زیست انجام و سلامت مردم، منطقه، اکوسیستم و جانداران تامین شود. متاسفانه حذف سوخت مازوت از نیروگاه نکا یکی از وعده وعید‌هایی است که هیچوقت عملی نشده و مشکلات همچنان وجود دارد و این نیروگاه همچنان مازوت می‌سوزاند؛ بنابراین اگر مسئولان در این زمینه اقدامات عملی انجام ندهند طبیعت مازندران به نابودی نزدیک‌تر می‌شود.