توانایی عراق برای افزایش تولید نفت تا ۶ میلیون بشکه در روز
توانایی عراق برای افزایش تولید نفت تا ۶ میلیون بشکه در روز
معاون نخست وزیر عراق ادعا می‌کند کشورش می‌تواند طی ۵ سال آینده ظرفیت تولید نفت خود را به ۶ میلیون بشکه در روز برساند.

به گزارش «نبض انرژی»به نقل از اویل پرایس، علی علاوی، معاون نخست وزیر عراق ادعا می‌کند کشورش می‌تواند طی 5 سال آینده ظرفیت تولید نفت خود را به 6 میلیون بشکه در روز برساند، اما محدودیت‌های موجود در بر سر راه توسعه این صنعت، اجازه افزایش بیش‌از این اندازه را نمی‌دهد.

عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، اما برای افزایش تولید خود در راستای قرارداد اوپک پلاس به‌دنبال بهبود تقاضا از بحران کرونا با مشکلاتی مواجه است.

طبق آخرین گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت، عراق 4.4 میلیون بشکه در روز در ماه مه تولید داشت، یعنی کمتر از 4.426 میلیون‌بشکه‌ای که در آوریل تولید کرده بود. متوسط تولید این کشور در ماه گذشته میلادی همچنین کمتر از تولید این کشور در فصل پاییز بود. عراق قبل‌از بحران کرونا و کاهش تقاضا روزانه 4.5 میلیون بشکه در روز تولید می‌کرد.

احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق عقیده دارد ظرفیت تولید این کشور علی‌رغم مشکلات سیاسی و تردید در مورد سرمایه‌گذاری‌های آینده می‌تواند تا 2027 به 8 میلیون بشکه در روز برسد. اما علاوی 6 میلیون بشکه در روز را واقع‌بینانه‌تر می‌داند.

دراین‌بین، بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا درحال ترک عراق هستند. این یکی از دلایل بی‌ثباتی رشد صنعت نفت این کشور در آینده است. در اوایل همین هفته خبری منتشر شد مبنی براینکه شرکت نفت بصره قرار است سهام اکسون موبیل آمریکا را در میدان نفتی قرنه غربی 1 خریداری کند.

عراق همچنین در حال توسعه ظرفیت تولید گاز طبیعی مایع به‌دنبال افزایش تقاضای جهانی برای آن است.

منبع: تسنیم