روسیه از توانایی‌های ایران علیه تحریم‌ها درس بگیرد
روسیه از توانایی‌های ایران علیه تحریم‌ها درس بگیرد
مدیرعامل یک شرکت ایرانی طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری بلومبرگ گفت که شرکت‌های روسی می‌توانند از اقدامات ایران علیه تحریم‌ها درس بگیرند.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» به نقل از بلومبرگ، مدیرعامل یک شرکت تبلیغاتی در ایران طی مصاحبه‌ای گفت که شرکت‌های روسی می‌توانند در برابر تحریم‌ها به فعالیت‌ خود ادامه داده و نجات پیدا کنند، اما این مسئله تا حدودی سخت خواهد بود.

وی گفت: مدتی طول کشید که شرکت‌ متبوعش به این نتیجه برسد که مشتریان بین‌المللی‌شان رفته‌اند، اما خیلی زود توانست برای آنها جایگزین داخلی پیدا کند. روسیه عضو گروه جی‌بیست است و اقتصادش چند برابر اقتصاد ایران است.

با این حال اما ایران به عنوان یک کشور 84 میلیون نفری می‌تواند الگوی خوبی در راستای مقابله با تحریم‌ها که از چند ماه پیش به خاطر درگیری نظامی با اوکراین علیه این کشور اعمال شده است، باشد.

از سال 1979 ایران شاهد اعمال تحریم‌های اقتصادی از سوی آمریکا است و از زمان بالا آمدن موضوع هسته‌ای این مسئله شدت گرفته است.

اصلی‌ترین درسی که روس‌ها از ایران گفتند این بود که هم دولت و هم کشور توانستند بدون آنکه سیاست خارجی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تغییر دهند، در برابر تحریم‌ها مقاومت کنند و پیروز شوند.

در ماه آوریل روسیه میزبان یک مجمع بزرگ از بازرگانان ایرانی بود، اواخر ماه گذشته هم الکساندر نوواک معاون نخست وزیر روسیه در حوزه انرژی تا با همتایان ایرانی خود گفت‌وگو کند که از جمله مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در این مذاکرات تجارت به ارزهای ملی و پرهیز از استفاده از دلار در این زمینه بوده است.

یک مقام بلندپایه روس، در این باره گفته که همکارانش به طور فزاینده‌ای استفاده از تجربیات ایران یک تولیدکننده عمده نفت تحریم شده هستند.

به گفته وی؛ اوایل این راه سخت خواهد بود، اما پس از مدتی اقتصاد شروع به رشد می‌کند و همان اتفاقی که پس از فروپاشی شوروی رخ داد تکرار می شود.

وی که خواست نامش فاش نشود گفت: تحریم‌ها آنقدرها هم ترسناک نیستند.

این مقام روس می‌گوید: آنچه از تجربه ایران مشخص است این است که اقتصاد این کشور با تحریم‌ها کنار آمده و فعالیت در این کشور ادامه پیدا کرده است.

منبع: فارس