10 میلیارد متر مکعب آب به ظرفیت منابع کشور
10 میلیارد متر مکعب آب به ظرفیت منابع کشور
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: این شرکت توانسته با اقدام های خود بیش از 10 میلیارد مترمکعب آب به ظرفیت منابع آب کشور اضافه کند.

به گزارش نبض انرژی، بهروز مرادی روز یکشنبه در آیین اختتامیه نخستین جشنواره «نیرو و رسانه» در محل شرکت توسعه منابه آب و نیروی ایران افزود: عملکرد این شرکت در این مدت کم به ‌گونه‌ای بوده که اکنون حدود 10 درصد از انرژی برق کشور فقط توسط طرح‌هایی که این شرکت احداث کرده و در حال بهره‌برداری است، تامین می‌شود.
وی با بیان اینکه این شرکت در قامت شرکتی توسعه‌گرا و متولی اجرای زیرساخت‌های عمرانی مرتبط با آب و برق کشور و مهم‌ترین شرکت کارفرمایی وزارت نیرو، یکی از شرکت‌های پیشگام در تعاملات رسانه‌ای است، ادامه داد: این شرکت در آستانه سی سالگی بهار عمرش قرار دارد و در مدتی کوتاه توانسته است به مدد بهره‌مندی از نیروهای خلاق، مومن و متخصص و برخورداری از توانمندی‌های فنی، مهندسی، اجتماعی و رسانه‌ای ده‌ها طرح ملی برق‌آبی را با حداقل چالش‌ها، مطالعه، اجرا و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
مرادی تصریح کرد: شرکت آب و نیرو گام در مرحله‌ای نوین نهاده و با دریافت ماموریت‌های جدید از جمله احداث زیرساخت‌های عمرانی آب و برق در سطح ملی و فرا استانی، درصدد است با نیرویی مضاعف، ضمن حفظ توانمندی ایران در ساخت سدهای بزرگ و استراتژیک، طرح‌های تنظیم آب شرب، کشاورزی و صنعت را اجرا کند، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی را افزایش دهد و نرخ اشتغال در بخش مربوط به فعالیت‌های خود و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر را بهبود بخشیده و در عرصه توسعه کشور نقشی پرثمرتر از گذشته ایفا کند.
وی برگزاری این جشنواره را ارزشمندترین گام و ماندگارترین تلاش در جهت ارتقای تعاملات رسانه‌ای دانست و افزود: در سایه تداوم این گونه تعاملات و فعالیت‌ها، سطح ارتباطات وزارت نیرو با رسانه‌ها، بیش از گذشته ارتقا یافته و تعاملی دوسویه و متقارن با اصحاب رسانه‌ها، روز به روز تقویت و ثمرات آن نصیب عموم جامعه از یک‌ طرف و از طرف دیگر خدمتگزاران خدوم توسعه و پیشرفت کشور شود.
مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو نیز در این مراسم گفت: نخستین جشنواره نیرو و رسانه در راستای توسعه مشارکت رسانه ها در نیل به اهداف اصلاح شیوه مصرف و سبک زندگی شهروندان، جلب اعتماد عمومی و اطلاع رسانی به هنگام و صادقانه و همچنین ارج نهادن به تلاش‌های سازنده اصحاب رسانه در این صنعت با شعار محوری «مدیریت مصرف و تقاضا» برگزار شده است.
«صدیقه ببران» افزود: مدیریت مصرف و تقاضا به عنوان مهمترین راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید مد نظر قرار گرفته و این به معنی آن است که مشترکان ایفا کننده نقش اصلی در مدیریت آب و برق در کشور خواهند بود.
وی ادامه داد: بر این اساس ارتباط با مردم مهمترین کار ویژه‌ای است که از سوی روابط عمومی های صنعت دنبال می شود و رسانه ها به عنوان پل ارتباطی بین دولت و مردم عهده دار این مسئولیت خطیر هستند.
مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو با اشاره به افزایش تعامل رسانه ها به ویژه خبرنگاران حوزه آب و انرژی با روابط عمومی این وزارتخانه در یک سال اخیر، از ارسال حدود 800 اثر به جشنواره امسال خبر داد.
وی گفت: نقش علوم اجتماعی در مدیریت آب و برق، سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب، اقتصاد دانش بنیان در صنعت آب و برق، استفاده از پساب و بازچرخانی آب، آمایش سرزمین بر اساس آب، مدیریت تقاضای آب و انرژی، توسعه انرژی های نو، مدیریت مصرف انرژی، دیپلماسی آب و انرژی، تعادل بخشی آبهای زیرزمینی، اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی در صنعت آب و برق و همچنین مدیریت به هم پیوسته منابع آب، خاک، انرژی و پسماند از مهمترین محورهای نخستین جشنواره نیرو و رسانه بوده است.
ببران ادامه داد: آثار ارسالی در رشته‌های خبر، مصاحبه، گزارش، یادداشت، مقاله، سرمقاله و گزارش های رادیو و تلویزیون در سه مرحله به صورت داوری پنهان مورد ارزیابی قرار گرفته، به طوری که اسامی شرکت‌کنندگان حذف و آثار از طریق کدهای رایانه ای شناسایی و بررسی شد.
وی با بیان اینکه برای مرحله نهایی داوری این دوره از جشنواره نیرو و رسانه از مدرسان برجسته علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری دعوت به عمل آمده است، افزود: اولین جشنواره نیرو و رسانه با هدف قدردانی از پدیدآورندگان آثار رسانه ها در حوزه صنعت آب و برق نهادن به تلاش های آنان برگزار شده و امیدواریم پس از برگزاری جشنواره شاهد ارتقای کمی و کیفی آثار رسانه ای در این حوزه باشیم.
ببران اظهار امیدواری کرد، برگزاری این جشنواره بتواند منجر به توسعه روزنامه نگاری تخصصی در این حوزه شده به ارتباط بین صنعت و مشترکان را ارتقا بخشد.
همچنین در حاشیه اختتامیه جشنواره نیرو و رسانه؛ کتاب «دریاچه ارومیه» توسط رضا اردکانیان وزیر نیرو رونمایی شد.

  • منبع خبر : ایرنا