رسوخ نانو در حوزه انرژی| فناوری نانو در عرصه انرژی تا چه حدی حمایت می‌شود؟
رسوخ نانو در حوزه انرژی| فناوری نانو در عرصه انرژی تا چه حدی حمایت می‌شود؟
تولید و مصرف انرژی بهینه و در نتیجه عدم نیاز به انتقال انرژی در مسافت‌های زیاد، می‌تواند میزان ساخت و ساز، نگهداری و تعمیرات مورد نیاز در چرخه انرژی را کاهش دهد و در نتیجه هزینه انرژی مصرفی به شدت کاهش یابد.

مصطفی گودرزی

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» یکی از فناوری‌هایی که امروزه در تمام بخش‌ها رسوخ پیدا کرده است موضوع فناوری نانو است که با ورود به این عرصه تحولات چشمگیری را ایجاد کرده است.
در حال حاضر کشور ما در بخش تامین برق بخش‌های کلیدی با چالش‌هایی مواجه است که این مهم به دلیل عدم توجه مسئولان و تخصیص نیافتن منابع لازم برای توسعه نیروگاه‌های کشور بوده است. بسیاری از صاحب‌نظران اعتقاد براین دارند که برای جبران عقب ماندگی در این حوزه باید تدابیری اندیشیده شود؛ بنابراین یکی از راه‌حل‌های کلیدی برای نجات از این معضل استفاده از فناوری نانو است. در همین راستا فناوری نانو با ماهیت فرارشته‌ای خود، مرز‌های علوم مختلف را شکسته و زمینه را برای استفاده از نتایج و امکانات در اکثر حوزه‌های کاربردی در جهت افزایش کیفیت زندگی فراهم کرده است. از این رو، بخش خصوصی با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و همکاری برنامه چالش‌های فناوری و نوآوری (اینوتن) به دنبال حمایت از طرح‌های این حوزه با هدف تجاری‌سازی آن‌ها است.
در این راستا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و برنامه چالش‌های فناوری و نوآوری (InnoTEN) با همکاری بخش خصوصی، فراخوان سرمایه‌گذاری طرح‌های برتر صنعت انرژی مبتنی بر فناوری‌نانو را اعلام کرده است. مهلت ارسال طرح ۲۰ خردادماه ۱۴۰۱ خواهد بود.

فناوری نانو کاربرد‌های زیادی با هدف به وجود آوردن منابع انرژی تمیزتر و کاراتر دارد و همچنین در زمینه مصرف انرژی نیز می‌تواند سامانه‌های مقرون به صرفه‌تری را ایجاد کند. بسیاری از این کاربرد‌ها ممکن است به صورت مستقیم فرآیند تبدیل انرژی را متاثر نکنند، ولی پتانسیل کاهش نیاز به سوخت‌های فسیلی و الکتریسیته را دارند.
تولید و مصرف انرژی بهینه و در نتیجه عدم نیاز به انتقال انرژی در مسافت‌های زیاد، می‌تواند میزان ساخت و ساز، نگهداری و تعمیرات مورد نیاز در چرخه انرژی را کاهش دهد و در نتیجه هزینه انرژی مصرفی به شدت کاهش یابد.

منابع انرژی مانند سلول‌های خورشیدی، تبدیل انرژی مانند نانوژنراتورها، توزیع انرژی مانند ابررساناها، ذخیره‌سازی انرژی مانند باتری‌ها و ابرخازن‌ها، استفاده از انرژی، معیار‌های ارزیابی طرح‌ها از جمله محور‌های این فراخوان است.

طرح‌های ارسالی بر اساس معیارهایی، چون اثبات عملکرد نمونه اولیه واقعی، بررسی سیر پژوهشی و آزمون‌های مرتبط، عملیاتی‌بودن طرح پیشنهادی، برنامه اجرایی مشخص، هزینه اجرای طرح پیشنهادی، تسلط فنی اعضای تیم بر موضوع، پیشینه علمی و اجرایی و مقایسه جنبه نوآورانه طرح با آخرین ایده‌های مطرح در حوزه صنعتی مشابه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
این طرح‌ها همچنین بر اساس معیار‌های نانویی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. بر اساس تعریف استاندارد بین‌المللی ISO-TS ۱۸۱۱۰: ۲۰۱۵ و استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ محصول فناوری نانو، محصولی است که کارکرد یا ویژگی آن مبتنی بر فناوری نانو بوده یا با فناوری نانو بهبود یافته باشد.

اعطای جایزه ۲۵ میلیون تومانی برای طرح برتر مورد پذیرش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و عقد قرارداد به‌منظور جذب سرمایه و همکاری با این شرکت بخش خصوصی بخشی از جوایز و حمایت‌های این فراخوان است.