شناسایی 7400 سازه فاقد آبگذری سیلاب در کشور
شناسایی 7400 سازه فاقد آبگذری سیلاب در کشور
مدیرکل دفتر توسعه نظام‌های فنی، بهره‌برداری و دیسپاچینگ برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران از شناسایی 7400 سازه تقاطعی غیراصولی و فاقد آبگذری سیلاب در محدوده شهرها و روستاهای کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» “جواد حاجیانی” با اعلام این خبر افزود: بعد از ارزیابی سیلاب‌های اخیر، وزارت نیرو تاکنون بالغ بر 7400 مورد سازه تقاطعی غیراصولی را شناسایی کرده و برای برنامه‌ریزی و پیگیری رفع انسداد به متولیان امر (وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور) اعلام کرده که تاکنون کمتر از 3 درصد (164 مورد) از این نقاط رفع انسداد شده است.
حاجیانی ادامه داد: این سازه‌های تقاطعی غیراصولی به دلایلی چون عدم تناسب ظرفیت آبگذری با ریسک سیلاب قابل قبول (با توجه به نوع کاربری اراضی مجاور)، انسداد دهانه‌های پل به دلیل تجمیع رسوب و یا استفاده به عنوان معبر، جانمایی نامناسب نسبت به مقطع رودخانه و یا حد بستر و حریم آن، عدم لحاظ فرسایش عمومی برخی از رودخانه‌ها در طراحی و تثبیت سازه‌های تقاطعی، فاقد آبگذری سیلاب هستند.
وی بر ضرورت رفع گلوگاه‌های شناسایی شده در آبگذری سیلاب تأکید کرد و گفت:  با توجه به تعدد گلوگاه‌های آبگذری شناسایی شده و نقش این سازه‌ها در تشدید خسارات ناشی از سیلاب به‌ویژه در سیلاب‌های اخیر، لازم است به منظور تصمیم گیری در خصوص نحوه حذف، بهسازی و اصلاح شرایط فنی هر سازه، موضوع در قالب جلسات کارشناسی مشترک بین شرکت‌های آب منطقه‌ای، ادارات راه و شهرسازی استان‌ها و شهرداران ذیربط به تفکیک، بررسی شود.
مدیرکل دفتر توسعه نظام‌های فنی، بهره‌برداری و دیسپاچینگ برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: البته این موضوع از سال‌های گذشته با محوریت ادارات راه و شهرسازی در تعداد محدودی از استان‌ها اجرایی شده است که بایستی به صورت مستمر و با پیگیری، تاکید و نظارت حوضه‌های آبریز انجام شود.
گفتنی است، مطابق تبصره 3 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب و ماده 13 آیین‌نامه مربوطه هرگونه دخل و تصرف و ساخت و ساز در اراضی بستر رودخانه‌ها بدون اجازه وزارت نیرو ممنوع بوده و مجریان طرح‌های عمرانی و ارگان‌های صادر کننده مجوز در محدوده رودخانه‌ها مکلف به استعلام از وزارت نیرو هستند. بدون شک تنگ شدگی مجرای رودخانه‌ ناشی از ساخت و ساز بدون هماهنگی با وزارت نیرو، عدم رعایت نقشه‌های حد بستر و حریم در طرح‌های هادی و تفصیلی به عنوان مبنای صدور مجوز استقرار کاربری، احداث تأسیسات زیربنایی همچون پل و جاده بدون تأمین آبگذاری مناسب، ساماندهی غیر اصولی در مناطق شهری و روستایی توسط متولیان امر، از جمله عوامل تشدید کننده خسارات سیل محسوب می‌شوند. آب