تکمیل طرح آبرسانی غدیر خوزستان آب شرب ۴.۷ میلیون نفر را تامین می‌کند
تکمیل طرح آبرسانی غدیر خوزستان آب شرب ۴.۷ میلیون نفر را تامین می‌کند
رییس حوضه آبریز کارون بزرگ گفت: تکمیل طرح آبرسانی غدیر، آب شرب چهار میلیون ۷۰۰ هزار نفر جمعیت شهری و روستایی معادل ۵۲ درصد از جمعیت استان خوزستان تا افق سال ۱۴۲۵ را تامین خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» به نقل از شرکت مدیریت منابع آب ایران، «فراز رابعی» افزود: زمان اجرای این طرح در برآوردهای اولیه ۳۰ ماهه بوده اما پیرو سفر رییس جمهور و تاکید وزیر نیرو مبنی بر استفاده از حداکثر ظرفیت فنی و تخصصی و با بازنگری طرح، فشرده سازی و اجرای عملیات موازی زمان اجرای این پروژه به ۹ ماه کاهش یافته است.

وی ادامه‌داد: با اتمام این مرحله از طرح غدیر و اتصال به رودخانه دز، آب با کیفیت بهتر از قبل تامین خواهد شد.

رییس حوضه آبریز کارون بزرگ با اشاره به تعیین جبهه های کاری طرح میان مدت آبرسانی غدیر، خاطرنشان‌کرد: این طرح در سه جبهه عملیاتی شامل احداث ایستگاه پمپاژ w۲ شبکه آبیاری دز و ساخت خطوط انتقال از ایستگاه پمپاژ مذکور تا ایستگاه پمپاژ «ام الدبس»، توسعه ایستگاه پمپاژ ام الدبس و احداث ایستگاه پمپاژ «شهید چمران» در حال اجرا است و تاکنون ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

رابعی گفت: با توجه به خشکسالی گسترده در حوضه رودخانه کرخه و وقوع تنش آبی در این رودخانه در تابستان پیش رو، پیش بینی لازم برای تکمیل و اتصال شهرها و روستاهای پایین دست کرخه به طرح غدیر انجام شده است.

وی بیان‌داشت: اکنون اغلب روستاهای مسیر این رودخانه به خط انتقال آبرسانی غدیر متصل شده و عملیات اجرایی روستاهای باقی‌مانده با انجام هماهنگی لازم با شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان، در حال انجام است.

سال گذشته حوالی تابستان بود که بحران آب در خوزستان به حادترین شرایط خود رسید. مردم خوزستان در سال‌های اخیر، زمان کمبود بارندگی با بحران خشکسالی گسترده مواجه شدند و موقع افزایش بارش‌ها نیز سیل دامن‌گیر آن‌ها بوده است. در چنین شرایطی بحران‌های دیگری نظیر کمبود تامین آب شرب نیز به مشکلات گسترده مرتبط با بخش آب نیز دامن خوزستانی‌های را به خود مشغول کرد.

بر این اساس، روی کار آمدن دولت مردمی با هدف احیای مدیریت مطلوب، عدالت و همچنین کاهش مشکلات بدنه مستضعف جامعه بار دیگر امیدها به منظور اتمام مشکلات خوزستان را زنده کرد. در این شرایط سفرهای متعدد استانی رئیس جمهور و سایر وزرا به استان خوزستان بیانگر اهمیت این خطه زرخیر برای دولت مردمی است.