متوقف نشدن توسعه صنعت نفت ، با وجود تحریم
متوقف نشدن توسعه صنعت نفت ، با وجود تحریم
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متخصصان صنعت نفت توان مقابله با تحریم‌ها را دارند، گفت: تحریم، توسعه صنعت نفت را متوقف نمی‌کند.

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گزارش نبض انرژی، گفت: هرچند تحریم اقتصادی آثار خود را دارد، اما باید اذعان کرد که از زمان وضع تحریم‌ها تاکنون، هیچگاه توسعه و پیشرفت صنعت نفت متوقف نشده است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا قصد داشت صادرات نفت ایران را متوقف کند و به صفر برساند، اما به اهداف خود نرسید، افزود: ممکن است در بخش سرمایه‌گذاری موانعی ایجاد شده باشد، اما پیشرفت‌های بزرگی در بخش‌های مختلف پتروشیمی و همچنین پروژه‌های گازرسانی داشته‌ایم.

رضایی کوچی با تاکید بر اینکه نیروهای متخصص صنعت نفت ایران در منطقه و حتی دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، تصریح کرد: توانمندی متخصصان نفت ایران بر هیچکس پوشیده نیست، ما تحریم‌ها را در ادوار مختلف تجربه کرده‌ایم، این دوره نگاه آمریکایی‌ها به تحریم نگاه تازه‌ای است و ما نیز سناریوهای مختلفی برای این نوع نگاه خواهیم داشت.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در میان تحریم‌های اعمال شده، نوک حملات به سوی صنعت نفت نشانه گرفته شده است، زیرا آمریکا به‌خوبی می‌داند نفت مهم‌ترین منبع تامین درآمدهای ارزی کشور است، اما آمریکایی‌ها فکر نمی‌کردند که ایران موقعیتی دارد و نفت این کشور نیز شرایطی دارد که نمی‌توانند آن را از فضای بین‌الملل حذف کنند.

وی ادامه داد: آمریکا تلاش می‌کند افزون بر فروش و صادرات نفت، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های توسعه صنعت نفت را نیز محدود کند و مانع سرمایه‌گذاری و توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور شود، اما به هدف خود نخواهد رسید، ایران به اندازه مورد نیاز خود در ماه‌های گذشته نفت فروخته و اینکه گفته می‌شد هیچ کس نمی‌تواند فروش نفت ایران را به صفر برساند واقعیت دارد.

  • منبع خبر : شانا