طرح سهمیه بندی بنزین به هر فرد در مرحله کارشناسی است
طرح سهمیه بندی بنزین به هر فرد در مرحله کارشناسی است
وزیر نفت گفت: در رابطه با طرح اختصاص سوخت به افراد گفت: این هنوز در مرحله بررسی‌های کارشناسی است.

 صبح امروز قرارداد خط لوله فراورده‌های نفتی از رفسنجان به مشهد میان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و بانک ملت منعقد شد.

در حاشیه انعقاد این تفاهم نامه جواد اوجی، وزیر نفت گفت: این خط لوله به طول ۹۵۰ کیلومتر که از رفسنجان شروع می‌شود و به مشهد مقدس می‌رسد توانایی انتقال ۱۵۰ هزار بشکه در روز را دارد. در واقع سورس (منبع) این فراورده‌ها پالایشگاه ستاره خلیج فارس به رفسنجان است و با احداث این خط به سه استان را طی می‌کند و به مشهد می‌رسد.این پروژه هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ امنیت انرژی بسیار حائز اهمیت است.

وزیر نفت با تأکید بر اهمیت سوخت‌رسانی به منطقه شمال شرقی گفت: اگر این خط لوله نباشد روزانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تانکر باید این میزان فراورده را حمل کند.

به گزارش نبض‌انرژی،وی ضمن تشکر از وزیر اقتصاد افزود: روز پنجشنبه هم افتتاح یک پالایشگاه را در منطقه قشم داشتیم که آن هم با مشارکت بانک پاسارگاد تأمین مالی شد و امروز هم بانک ملت تأمین منابع ارزی ۳۷۰ میلیون یورو منابع ارزی تقبل کرده و با نگاه وزیر اقتصاد، بانک‌ها به رسالت اصلی خودشان که تأمین منابع مالی پروژه‌های اقتصادی و حیاتی کشور است، عمل می‌کنند.

وزیر نفت تصریح کرد: به دستور وزیر اقتصاد کنسرسیومی از بانک‌ها برای تأمین مالی پروژه‌های صنعت نفت، از جمله پتروپالایشگاه‌ها تشکیل شده است.

اوجی در رابطه با طرح اختصاص سوخت به افراد گفت: این هنوز در مرحله بررسی‌های کارشناسی است. حدود ده دستگاه در این رابطه دخیل هستند و هنگامی که ابهامات آن رفع شود دولت درباره آن تصمیم می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر قیمت نفت برنت گفت: نظر بنده و کارشناسان و همچنین اعضای اوپک و اوپک پلاس بر قیمت حدود ۸۰ تا ۹۰ دلار، چه برای کشورهای صادرکننده و چه برای کشورهای مصرف کننده است.

وزیر نفت درباره تعاملات با کشورهای همسایه گفت: هفته گذشته در دیدار با طرف ترکمن تفاهم‌نامه‌های خوبی در زمینه صدور خدمات فنی مهندسی، صادرات فراورده‌ها و هم بحث نفت خام امضا شد که امیدواریم هرچه زودتر به قرارداد منجر شود. همچنین بحث تمدید قرارداد با ترکیه از اولویت‌های وزارت نفت است و با توجه به اتمام قرارداد در ۲۰۲۶، همین هفته کارشناسان شرکت بوتاش ترکیه و شرکت ملی گاز مذاکرات را شروع می‌کنند.

وی در رابطه با برنامه‌های وزارت نفت در سفر رئیس جمهور به روسیه گفت: همانطور که می‌دانید رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بر عهده وزارت نفت است و در این رابطه برنامه‌های خوبی داریم که انشالله سر فرصت اعلام خواهیم کرد.