تولد یک غول انرژی جدید درچین
تولد یک غول انرژی جدید درچین
قرار است چین برنامه‌ای را برای تشکیل گروه خط لوله نفت و گاز ملی اعلام کند که در بزرگترین تغییر و تحول دو دهه اخیر صنعت انرژی این کشور، دارایی‌های خط لوله شرکت‌های دولتی را یکپارچه می‌کند.

به گزارش نبض انرژی، یک منبع آگاه به رویترز گفت: کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین طرح تشکیل این گروه شامل جزئیات دارایی‌های آن را تصویب کرد و طرح مذکور اکنون منتظر تصویب نهایی از سوی شورای دولت است.

این اقدام بزرگترین تغییر و تحول بازار انرژی چین از سال ۱۹۹۸ است که پکن کل صنعت انرژی را سازماندهی کرده و شرکت نفت و پتروشیمی (سینوپک) و پتروچاینا را تأسیس کرد. بزرگترین تأثیر حاصل از تغییرات جدید برای پتروچاینا خواهد بود که ۷۰ درصد از خطوط لوله نفت و ۸۰ درصد از خطوط لوله گاز چین را تحت کنترل دارد.

گروه جدید چهارمین شرکت انرژی بزرگ دولتی چین پس از سینوپک، شرکت ملی نفت چین، (که شرکت مادر پتروچاینا است) و شرکت ملی نفت فراساحلی چین خواهد بود.

یک منبع آگاه دیگر اظهار کرد: معلوم نیست چین چه زمانی تشکیل شرکت جدید را رسماً اعلام خواهد کرد اما شرکت‌ها در حال آماده سازی مقدمات آن هستند و پتروچاینا تیم مدیریت بخش خط لوله خود را به یک دفتر جداگانه در پکن منتقل کرده است.

  • منبع خبر : ایسنا