دیگر مشکل سوخت نداریم
دیگر مشکل سوخت نداریم
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از آماده‌سازی 5700 صندلی شناور برای نوروز خبر داد و گفت: برای نوروز 98 تعداد 13 اسکله شناور جدید راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش  نبض انرژی،در چابهار، الله مراد عفیفی پور امروز در حاشیه همایش بین‌المللی توسعه بندر چابهار در جمع خبرنگاران به تشریح آماده‌سازی شناورها برای ایام نوروز پرداخت و اظهار داشت: استان هرمزگان ظرفیت‌های بی‌شماری در حوزه گردشگری دریایی و مسافرت‌های دریایی دارد.

وی با بیان اینکه در طول سال گردشگران زیادی استان هرمزگان را مقصد خود انتخاب می‌کنند، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی برای استفاده بهینه و توسعه ظرفیت گردشگری برنامه‌های متعددی در سال‌های اخیر اجرا کرده است.

عفیفی‌پور ادامه داد: دراین‌باره می‌توان به ساخت و نصب اسکله‌های شناور در 9 نقطه اشاره کرد که در سال گذشته انجام شد، ضمن آنکه در 7 نقطه هم اسکله شناور جدید در حال ساخت و نصب است؛ در 6 نقطه دیگر هم در حال تکمیل زیرساخت‌های هستیم که 90 درصد آن انجام‌شده و مابقی هم تا پیش از شروع سفرهای نوروزی انجام خواهد شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان افزود: همه این‌ها توانسته است، کمک کند پتانسیل و ظرفیت بالقوه گردشگری استان به بالفعل تبدیل شود و امروز با تقاضای زیاد گردشگری در ایام پیک گردشگری در استان روبه‌رو هستیم.

عفیفی پور یادآور شد: در تعطیلات دهه فجر امسال بیش از 1 میلیون نفر ـ سفر گردشگر دریایی در استان داشتیم و بیش از 500 هزار تردد خودرویی به جزایر استان انجام شد.

وی بیان کرد: این نشان می‌دهد ظرفیت گردشگری در استان بسیار مطلوب است و سازمان بنادر و دریانوردی برای استفاده از این ظرفیت‌ها زیرساخت‌های بهینه‌ای انجام داده است، البته ما توسعه این ظرفیت‌ها را متوقف نکرده‌ایم و برنامه‌های دیگری هم داریم، باید سایر دستگاه مانند سازمان گردشگری این ظرفیت‌ها را بیشتر معرفی و در توسعه زیرساخت‌ها تلاش کند تا مردم در استفاده از آن ظرفیت‌ها بیشتر بهره‌مند شوند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در نوروز 98 پیش‌بینی می‌شود، بیش از نوروز 97 تقاضای گردشگری در استان داشته باشیم؛ سال گذشته رکورد تردد روزانه 13 هزار نفر از بندر شهید حقانی بود، اما در همین تعطیلات دهه فجر به رقم 14 هزار و 200 نفر در روز رسیدیم که در روز 19 بهمن امسال از بندر شهید حقانی به سمت جزیره هرمز و قشم محقق شد.

وی با بیان اینکه هرمز به مقصد جدید گردشگری تبدیل‌شده است که به دلیل ایجاد زیرساخت‌های گردشگری از سوی سازمان بنادر در این جزیره است، گفت: در برخی مواقع حتی تا بیش از دو برابر جمعیت جزیره هرمز، گردشگر به آنجا می‌رود.

عفیفی‌پور بیان کرد: سازمان بنادر درباره قیمت‌گذاری حمل خودرو، عوارض ورود به مناطق آزاد، سال ساخت خودروهایی که به منطقه آزاد وارد می‌شود و میزان ماندگاری خودروها در مناطق آزاد دخل و تصرفی ندارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت‌ها نداریم، ما تعرفه‌های بندری داریم که در ابتدای هر سال اعمال می‌شود، اساساً فعالیت بنادر ما هیچ آورده‌ای از نظر درآمدی برای سازمان بنادر ندارد و صرفاً در راستای ادای تکالیف و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان است. تعرفه‌های بخش مسافری سازمان بنادر بسیار اندک و نزدیک به صفر است.

عفیفی پور یادآور شد: 12 مسیر دریایی گردشگری و مسافرتی در استان هرمزگان داریم تا امروز بیش از 5 هزار و 700 صندلی شناور آماده کرده‌ایم و ظرفیت حدود 3 هزار حمل درجای خودرو داریم. البته این ظرفیت متغیر است، برخی از کشتی‌ها در این ایام تعمیرات انجام می‌دهند یا کشتی‌های جدید از مسیرهای دیگر به اینجا می‌آوریم.

وی با بیان اینکه دو مسیر بین‌المللی هم از بندر شهید باهنر به امارات و بند بهمن قشم به عمان داریم، گفت: البته تعداد سفرهای بندر بهمن به عمان کم است، در هفته سه برنامه سفر از بندر شهید باهنر به بنادر امارات داریم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان درباره درخواست افزایش قیمت شناورها گفت: تاکنون من درخواستی از سوی شرکت‌های کشتیرانی مسافری برای افزایش قیمت دریافت نکرده‌ام.

وی درباره نرخ و میزان ارائه سوخت به شناورها گفت: شناورهایی که بین جزیره هرمز و قشم تردد می‌کنند، مشکلی برای نرخ سوخت ندارند، در سفرهای داخلی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی بر اساس فرمولی میزان سوخت آن‌ها ر تعیین می‌کند و مشکل سوخت نداریم.

عفیفی پور گفت: سفرهای خارجی هم با شناور ثانی توسط کشتیرانی والفجر انجام می‌شود که آن هم بر مبنای فرمول‌های شرکت نفت سوخت دریافت می‌کند.

وی درباره تورهای دریایی اظهار داشت: تشکیل تورهای دریایی بر عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، اما امکانات و زیرساخت‌های آن موجود است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تأکید بر اینکه ظرفیت بندر شهید حقانی 12 میلیون نفر در سال است، افزود: در حال حاضر ظرفیت مناسبی در این بندر برای خدمات‌دهی گردشگری وجود دارد و مسیرهای آن به جزیره قشم و هرمز است.

عفیفی پور درباره فروش الکترونیکی بلیت شناورها تصریح کرد: در حال حاضر در جزیره قشم، هرمز و بندر شهید حقانی امکان خرید الکترونیکی بلیت وجود دارد، خرید اینترنتی هم از طریق سایت سازمان بنادر امکان‌پذیر است و در حال حاضر این امکان در سایت بازشده است.

وی درباره ورود ناوگان جدید شناور مسافری اظهار داشت: این موضوع را در برنامه داریم نوسازی شناورها یکی از برنامه‌های مهم ما است که در حال انجام است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تصریح کرد: برخی شناورهایی که از نظر سن و سال شرایط استاندارد را نداشته‌اند را از ناوگان خارج کرده‌ایم، امسال استانداردها بیشتری را در بخش شناورهای مسافری اعمال کنیم.

  • منبع خبر : فارس