خالی بودن ۴۸ درصد سدهای استان لرستان
خالی بودن ۴۸ درصد سدهای استان لرستان
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: مجموع حجم ۶ سد مروک، ایوشان، هاله، کزنار، خان‌آباد و حوضیان 206 میلیون متر مکعب است که در حال حاضر 114 میلیون متر مکعب آن پر شده و بر این اساس ۴۸ درصد این سدها خالی است.

به‌گزارش نبض انرژی ، “رضا میرزایی” در پنجمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب و طرح ملی سازگاری با کم‌ آبی که به ریاست استاندار و با حضور معاونت عمرانی، فرمانداران و مدیران دستگاههای اجرایی استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس آمار شبکه باران‌سنج شرکت آب منطقه‌ای لرستان، میزان کل بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون معادل ۶۷۸ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۸۹ درصد و نسبت به میانگین آمار بلند مدت ۴۹ ساله حدود ۱۰۱ درصد افزایش داشته است.
وی گفت: بر همین اساس بیشترین میزان بارش باران در شهرستان پلدختر با ۶۲۵ میلی‌متر و شهرستان الیگودرز با ۳۷۷ میلی‌متر کمترین میزان بارش را در سال آبی جاری تاکنون داشته‌ است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به حجم رواناب‌ رودخانه‌های استان از ابتدای مهر تا پایان بهمن‌ماه سال آبی 98-97‌ افزود: حجم رواناب رودخانه خرم‌آباد در محل دوآب ویسیان تا پایان بهمن ماه ۲۱۷ متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته حدود ۸۶ درصد افزایش داشته و نسبت به دوره آماری بلندمدت حدود ۱۰۰ درصد و حجم رواناب کشکان در این محل حدود ۴۳۵ میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته ۹۲ درصد و نسبت به آمار بلندمدت حدود ۷۰ درصد افزایش داشته‌ است.
میرزایی ادامه داد: میزان حجم رواناب مادیان‌‌رود کوهدشت نیز که در حوزه شهرستان پلدختر با کشکان تلاقی پیدا می‌کند تاکنون ۲۸ میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته حدود ۵۸۷ درصد و نسبت به میانگین آمار بلندمدت ۲۶ درصد افزایش داشته‌ است.
وی بیان داشت: کل حجم آورد سالانه رودخانه تیره حوضه دز تا پایان بهمن‌ ماه ۳۱۰ میلیون متر مکعب بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۵۲ درصد و نسبت به آمار بلندمدت ۱۰۲ درصد افزایش داشته‌است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در خصوص ذخایر آب پشت مخازن سدهای استان افزود: مجموع حجم ۶ سد مروک، ایوشان، هاله، کزنار، خان آباد و حوضیان 206 میلیون متر مکعب است که در حال حاضر 114 میلیون متر مکعب آن پر شده و بر این اساس ۴۸ درصد این سدها خالی است.
میرزایی خاطرنشان کرد: حجم مخزن سد ایوشان ۵۲ میلیون متر مکعب بوده و در حال حاضر ۴۸٫۶۸ میلیون متر مکعب آب پشت سد است که با این وضعیت پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال سرریز کرده و اراضی منطقه زاغه، چغلوندی و همچنین بخشی از کمبود آب رودخانه کشکان را تأمین آب کند.
وی افزود: کل ظرفیت مخزن سد هاله کوهدشت ۳٫۵ میلیون متر مکعب است که طی روزهای اخیر پس از گذشت ۱۲ سال، این سد سرریز کرده، همچنین حجم مخزن سد خان‌آباد الیگودرز حدود ۱۴ میلیون متر مکعب بوده و حجم آب موجود پشت این سد ۵٫۶ میلیون متر مکعب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: خوشبختانه سد کزنار الیگودرز با حجم مخزن ۸۰۰ هزار متر مکعب هفته گذشته سرریز کرد و حجم مخزن سد حوضیان معادل 31.7 میلیون متر مکعب است که ۱۶ میلیون متر مکعب آن پر است.

  • منبع خبر : وزارت نیرو