جزئیات اجرای طرح‌های نگه‌داشت و تولید در فلات قاره
جزئیات اجرای طرح‌های نگه‌داشت و تولید در فلات قاره
طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است چهار پروژه از بسته‌های نگه‌داشت و تولید در شرکت نفت فلات قاره اجرایی شود. چهار پروژه‌ای که به گفته مدیر عامل این شرکت قرار است حدود 100 هزار بشکه به تولید فلات قاره اضافه کند.

به گزارش نبض انرژی، برای تأمین منابع مالی مطمئن در پروژه‌های افزایش و نگه‌داشت توان تولید نفت و جلوگیری از افت تولید، بسته‌هایی تعریف شد که قرار است با مشارکت شرکت‌های ایرانی اجرایی شوند. طبق برنامه‌ریزی انجام شده، اجرای بسته‌های مذکور میزان تولید را ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشکه افزایش می‌دهد و چنانچه اقدامات پیشگیرانه انجام نشود، تولید نفت سالانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا می‌کند.

طرح «نگهداشت و افزایش میزان تولید نفت در چارچوب قراردادی EPD/EPC با تأمین مالی» که با نظر وزیر نفت و هماهنگی سایر بخش‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، توسط مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی تنظیم شده بود، پس از اخذ مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال و به تصویب شورای اقتصاد رسید و خبر آماده‌سازی بسته پنج میلیارد دلاری سال گذشته، توسط بیژن زنگنه، اوایل سال گذشته اعلام شد.

قرار است این بسته در طول دو سال برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره‌برداری اجرا شود که بخشی از آن شامل تعمیر چاه‌ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه‌های جدید در مناطق مختلف نفتی از جمله مناطق نفت‌خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می‌شود. زنگنه از شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در این پروژه دعوت کرده است.

میادین کوچک هدف بسته‌های نگه داشت و تولید

در این راستا اعلام شد که بسته مذکور در ابعاد کوچک و تا میزان ۱۰۰ میلیون دلار آماده می‌شود و عمده کار آن حفاری، خط لوله جریانی و تغییرات در نمک‌زدایی است. هم‌چنین تاکید شد اجرای بسته‌های مذکور در سطح شرکت‌های ایرانی است و همه شرکت‌های ایرانی می‌توانند این بسته‌ها را اجرا کنند. مدل آن ابتدا EPC بود اما بازار به این بسته‌ها علاقه‌مندی نشان داد و شرکت‌های ایرانی ابراز علاقه کردند که تعدادی از آن‌ها می‌توانند تأمین مالی کنند، به همین دلیل مدل به ETCF تغییر داده شد.

علی کاردر – مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت – در این باره گفته بود که هدف این بسته‌ها میادین کوچک نفتی هستند. قرار است شرکت ملی نفت ایران در این راستا، ٣۴ بسته کاری با سرمایه‌گذاری تقریبی ٦ میلیارد دلار با تکیه بر توان مالی و اجرایی ایرانی، با هدف افزایش تولید نفت از چاه‌های ۲٩ میدان و مخزن نفتی را اجرایی می‌کند. افزایش تولید نفت به میزان حداکثر ٣٩٠ هزار بشکه در روز از چاه‌های ۲٩ میدان و مخزن نفتی دریایی و خشکی با سرمایه‌گذاری معادل تقریبی ٦ میلیارد دلار از اهداف این طرح است.

سرمایه مورد نیاز اجرای ٣۴ بسته سرمایه‌گذاری این طرح نیز از محل آورده پیمانکار و سایر منابع اعتباری ارزی و ریالی طی دو سال اجرا، تأمین و بازپرداخت تعهدات آن از محل ۵٠ درصد افزایش تولید نفت میادین در سررسید مقرر انجام می‌شود.

افزایش تولید صد هزار بشکه‌ای فلات قاره

در این راستا حمید بورد – مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره -در نبض انرژی، با اشاره به پروژه‌های EPC و EPD، اظهار کرد: چهار پروژه از بسته نگهداشت و تولید از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران اجرا می‌شود. قرارداد دو طرح امضا شده و یک طرح نیز به احتمال زیاد تا پایان امسال نهایی می‌شود.

وی، به این سوال که اجرای پروژه‌های مذکور چه میزان به تولید شرکت نفت فلات قاره اضافه می‌کند، پاسخ داد: این پروژه‌ها از ابتدای سال ۱۳۹۸ اجرایی خواهند شد و حدود ۱۰۰ هزار بشکه به تولید فلات قاره اضافه خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره با اشاره به آغاز پروژه مخزن سیری از ابتدای مهرماه سال جاری گفت: البته این پروژه هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته بورد، چنانچه امکان صادرات نفت تولیدی وجود نداشته باشد، برای افزایش تولید ظرفیت‌سازی و در زمان لزوم تولید صورت می‌گیرد.

  • منبع خبر : ایسنا