نرسیدن آب به پروژه‌های مازندران
نرسیدن آب به پروژه‌های مازندران
مشکل تامین آب واحدهای صنعتی در حال ساخت در مازندران تبدیل به معضلی شده که نارضایتی بیشتر تولیدکنندگان را به همراه داشته است.

کمبود و نبود آب و سیاست‌های آبفار شهری و روستایی در انشعاب جدید شهرک های صنعتی موجب شده تا شرکت شهرک‌های استان دست به کار شود و در اکثر شهرک های صنعتی استان با حفر چاه مشکل موجود را تا حدود زیادی حل کند، اما این معضل در مواجه با واحدهای در حال ساخت حادتر بوده و مشکلات زیادی را در پیشرفت ساخت و استقرار واحد تولیدی ایجادکرده است.

* واگذار نشدن انشعاب آب به واحدهای تولیدی در حال ساخت

رضا اسماعیل زاده، یکی از تولیدکنندگانی که پروژه استقرار واحد تولیدی اش به دلیل نبود آب به بن بست خورده است، در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در سال حمایت از کالای ایرانی هستیم اما برخی مسئولان سیاستی را در پیش گرفته‌اند که کاملا متعارض با شعار سال است.

وی تصریح کرد: مدت‌ها است در شهرک صنعتی بابلسر زمینی را برای استقرار یک واحد تولیدی در اختیار گرفته و تمامی مبالغ مربوط را پرداخت و مجوزهای لازم را گرفته‌ام.

این تولیدکننده داخلی با اشاره به تعهد 6 ماه خود در استقرار واحد تولیدی، بیان کرد: شرکت شهرک‌ها از من تعهد 6 ماه گرفته که ساخت و استقرار واحد تولیدی را به پایان برسانم اما برای ساخت نیاز به آب داریم که بیش از 7 ماه است یک قطره آب در اختیارم نگذاشته‌اند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه شرکت شهرک‌ها تقصیر را به گردن آبفار شهری انداخته است، اظهار کرد: آبفار شهری انشعاب جدید به شهرک صنعتی بابلسر نمی‌دهد و ساخت واحد تولیدی جدید را در بلاتکلیفی قرار داده است.

وی تاکید کرد: واحدهایی که قبلا مستقر شده‌اند مشکل ندارند؛ مشکل نبود آب برای واحدهایی است که قصد ساخت و ساز دارند و از انشعاب جدید آب محروم شده‌اند.

اسماعیل زاده با بیان اینکه شرکت شهرک ها پول زمین را کامل گرفته اما خدمات انشعاب آب را نداده است، تصریح کرد: 10 واحد تولیدی آماده ساخت هستیم که به خاطر نبود آب با مشکل جدی مواجه شده‌ایم، از زمان اسلامی، استاندار وقت پیگیر این موضوع بودم اما تاکنون مشکل حل نشده است.

وی افزود: هر روز قیمت مصالح افزایش پیدا می‌کند و در این وضعیت اقتصادی هزینه ساخت برای تولید کننده به صرفه نخواهد بود.

سیدعلی موسوی، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه در چند شهرک صنعتی استان مشکل تامین انشعاب جدید آب وجود دارد، اظهار کرد: آب بیشتر شهرک‌های صنعتی مازندران را با حفر چاه تامین کرده‌ایم و برای تامین آب برخی از شهرک ها مانند مرزن آباد، بابلسر و نکا که نزدیک به شهر هستند با آبفار شهری وارد مذاکره شده‌ایم.

وی با بیان اینکه بابلسر منطقه‌ای از اساس کم آب است و آبفار در تامین آب شرب مردم ساکن و جمعیت شناور این شهرستان در تنگناست، تصریح کرد: هر چند آبفار ( آب و فاضلاب روستایی) در برخی مواقع برای اینکه قیمت خود را بالا ببرد شهرک‌ها را در تامین آب اذیت می‌کند.

موسوی با اشاره به اینکه برای تامین آب مورد نیاز واحدهای در حال ساخت شهرک صنعتی بابلسر با اداره کل آبفا وارد مذاکره شده‌ایم، اظهار کرد: در کارگروه مدیریت بحران با مدیرکل آبفار شهری در این خصوص صحبت کردم و بارها درخواست دیدار داشتم که بسته به همزمانی دهه فجر و ترافیک بالای کار در این اداره کل فرصت دیدار مهیا نشد.

وی به راهکار پیشنهادی شرکت شهرک های صنعتی استان در تامین انشعاب جدید آب شهرک صنعتی بابلسر اشاره کرد و گفت: به اداره کل آبفار شهری پیشنهاد داده‌ایم بسته به منابع آبی که شرکت شهرک ها در اختیار دارد، مشکل کمبود آب را در منطقه دیگر حل کنیم و در عوض آبفا، آب مورد نیاز شهرک صنعتی بابلسر را تامین کند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صعتی استان با بیان اینکه بیشتر واحدهای تولیدی و حتی در حال ساخت مشکل آب ندارند و مشکل موجود مربوط به چند واحد است، اظهار کرد: در شهرک صنعتی بابلسر، واحدهای تولیدی مشغول به کار مشکل تامین آب ندارند؛ واحدی که در حال ساخت است می‌تواند از دیگر واحدها آب بگیرد و قیمتش را با آن حساب کند.

وی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: هزار واحد تولیدی در حال ساخت، در شهرک های صنعتی استان وجود دارد که 500 واحد هنوز نتوانسته اند بسته به مشکلات موجود از شرکت شهرک ها آب بگیرند اما پروژه ساخت خود را متوقف نکرده اند.

موسوی با بیان اینکه مشکل تامین آب شهرک صنعتی بابلسر را تا پایان بهمن ماه در جلسه مشترک با آبفار حل می کنیم، تصریح کرد: در نظر داریم مشکل آب شهرک بابکان را حل کنیم ودر عوض آبفار شهری به شهرک صنعتی بابلسر انشعاب جدید بدهد.

هر چند مشکل موجود با راهکار خوب و کارشناسی شده مدیرعامل شرکت شهرک ها قابل حل است اما مشکل اصلی کندی اجرای تصمیم اتخاذ شده است؛ وقتی واحدی بیش از 8 ماه معطل یک انشعاب جدید است انتظار می رود اداره کل آبفار شهری و شهرک شهرک های صنعتی نسبت به حل موضوع سرعت عمل بیشتری داشته باشند؛ با توجه به افزایش روزانه قیمت مصالح یقینا ارزش سرمایه اولیه تولیدکننده هر روز با کاهش مواجه می شود از این رو باید در این زمینه سرعت عمل بیشتری داشت.

  • منبع خبر : ایسنا