آلودگی نفتی در ساحل بندر کنگان/ عملیات پاکسازی آغاز شد+عکس
آلودگی نفتی در ساحل بندر کنگان/ عملیات پاکسازی آغاز شد+عکس
یکی از شهروندان کنگانی با ارسال تصاویری از وجود لکه نفتی در ساحل روستای قلعه میان شهرستان کنگان خبر داد.

به گزارش نبض‌انرژی،از شهرستان کنگان، صبح امروز یکی از شهروندان کنگانی با ارسال تصاویری از وجود لکه نفتی در ساحل روستای قلعه میان شهرستان کنگان خبر داد.

احتمالاتی در این باره وجود دارد که ممکن است این لکه نفتی از سوی کشتی‌های نفت کش در زمان تخلیه آب توازن وارد دریا شده یا ممکن است بر اثر اشتباه از سوی صنایع پارس جنوبی مستقر در منطقه به دریا ریخته شده باشد.

این شهروند کنگانی اظهار داشت: شهرستان کنگان چسبیده به صنایع بزرگ پارس جنوبی است و این اتفاق تاکنون بارها رخ داده و مردم منطقه از وضعیت موجود نگران هستند.

این فعال اجتماعی گفت: متاسفانه به مقوله محیط زیست در منطقه‌ای با این اهمیت که تأثیر بسزایی در درآمدهای کشور دارد توجهی نمی‌شود و علاوه بر آلودگی هوا و انتشار گاز که در فصل گرم سال مردم را به ستوه آورده است؛ دریای خلیج فارس را نیز که محلی برای تأمین آبزیان دریایی برای تغذیه مردم است را با خطر جدی آلودگی‌های نفتی مواجه کرده است.

محیط زیست: تایید می‌کنیم 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کنگان نیز درباره این لکه نفتی گفت: پیرو دریافت گزارش آلودگی دریا در ساحل روستای قلعه میان شهرستان کنگان، به اتفاق کارشناس اداره از محل مورد نظر بازدید و پس از بررسی محدوده ساحلی، به وسیله قایق از محدوده دریا نیز بازدید میدانی انجام گرفت.

احمد آذریار گفت: بخشی از ساحل و قسمت‌هایی از آب دریا لکه نفتی بر روی آب قابل مشاهده بود و خوشبختانه تلفات آبزیان دیده نشد.

وی افزود: جهت بررسی نوع آلودگی و تعیین نوع مواد نفتی از آب دریا نمونه برداری و به آزمایشگاه اداره کل ارسال خواهیم کرد.

آذریار گفت: همچنین با رییس محترم اداره بندر شهرستان کنگان جهت اعزام تیم مربوط به آلودگی دریا به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی، انجام اقدامات پاکسازی محیط و تعیین منبع انتشار آلودگی هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

اداره بندر: منبع انتشار لکه نفتی را پیدا می‌کنیم

رئیس اداره بندر شهرستان کنگان ضمن تأیید وجود لکه نفتی در ساحل روستای میانلو شهرستان کنگان گفت: به محض اطلاع از وجود این لکه نفتی تیمی از سوی اداره بندر برای بررسی و پایش موضوع ارسال شد.

سید علی اکبر هاشمی گفت: اداره بندر در خصوص پیدا کردن منشاء آلودگی و جمع آوری لکه‌های نفتی از سطح دریا و ساحل ورود خواهد کرد.

وی با بیان اینکه طبق بررسی‌ها این لکه نفتی بسیار جزئی است گفت: گزارش این لکه نفتی به مرکز استان ارسال شده است و جمع آوری آن کار سختی نخواهد بود.

رئیس اداره بندر شهرستان کنگان افزود: از امروز تیمی از مرکز استان برای ردیابی و جمع آوری آلودگی‌های باقی مانده در سطح دریا و ساحل در شهرستان کنگان مستقر خواهند شد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. قطعاً با مشخص شدن منشاً آلودگی جریمه‌های قانونی اعمال خواهد شد.

هاشمی گفت: امیدواریم دیگر شاهد بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی در منطقه نباشیم. قطعاً محیط زیست منطقه برای همه‌ ما اولویت ارزشمندی است که باید از آن حفاظت و حراست شود.