تعرفه آب مصرفی دستگاه‌های اجرایی به قیمت تمام‌شده
تعرفه آب مصرفی دستگاه‌های اجرایی به قیمت تمام‌شده
مجلس تصویب کرد که به منظور فرهنگ‌سازی و مدیریت مصرف آب و شروع این امر ضروری از درون دستگاه‌های اجرایی، قوای سه‌گانه و نهادهای عمومی، تعرفه بهایِ آب مصرفی تمامی دستگاه‌های اجرایی مندرج در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، معادل قیمت تمام شده اخذ شود.

به گزارش نبض انرژی، داود کامگار – مدیر کل امور مجلس وزارت نیرو – با بیان این مطلب گفت: در فرایند تصویب لایحه بودجه ۹۸، با تصویب مجلس شورای اسلامی، چند بند الحاقی یا اصلاحی جدید در بخش برق و یک بند در بخش آب به تبصره‌های ۱۵ و ۶ الحاق و اضافه شد؛ هم‌چنین با اصلاح تبصره ۵ امکان انتشار اوراق مالی اسلامی (ریالی یا ارزی) برای طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای وزارت نیرو فراهم شد.

وی ادامه داد: بر این اساس دولت مکلف شد که نسبت به نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین برق با اولویت مشترکین پرمصرف اقدام و هزینه مربوط را به صورت اقساطی از مشترکین دریافت کند که امیدواریم عملیاتی شدن این موضوع منجر به کاهش حدود ۱۵۰۰ مگاواتی پیک مصرف برق، شود.

کامگار درباره مصوبه مجلس درباره نیروگاه‌های خودتامین گفت: با تصویب نمایندگان، تعرفه سوخت نیروگاه‌های خود تأمین که بنا به اعلام وزارت نیرو اقدام به تحویل تمام یا بخشی از برق تولیدی خود به شبکه سراسری می‌کنند، به میزان سوخت مصرفی برای برق تحویل شده به شبکه، معادل تعرفه سوخت نیروگاهی خواهد بود که این مصوبه نیز زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت حدود ۱۳۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های مذکور در زمان پیک مصرف را فراهم خواهد کرد.

وی ادامه داد: با تصویب نمایندگان، دریافتی حاصل از عوارض برق از جدول تبصره ۱۴ و (واریزی به حساب هدفمندی یارانه‌ها) حذف و به‌صورت تخصیص صددرصدی لحاظ شد.

مدیر کل امور مجلس وزارت نیرو ادامه داد: مدارس، بیمارستان‌های دولتی و کتابخانه‌هایعمومی نیز در صورت مصرف بالاتر از الگوی مصرف، مشمول حکم این بند هستند.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۹۸ با ۱۴۹ رأی موافق، ۴۵ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

  • منبع خبر : ایسنا