مخالفت مجلس با افزایش و چند نرخی شدن قیمت بنزین
مخالفت مجلس با افزایش و چند نرخی شدن قیمت بنزین
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش و چندنرخی شدن قیمت بنزین مخالفت کردند.

به گزارش نبض انرژی، علی مطهری در نشست علنی عصر روز شنبه (چهارم اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، در پیشنهادی درباره تبصره ۱۴ این لایحه، در مورد نرخ بنزین گفت: وضع پیشین قیمت بنزین تا سال ۸۳ این‌گونه بود که سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد به قیمت آن اضافه می‌شد و مردم نیز با این افزایش طبیعی مشکلی نداشتند، اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، مجلس هفتم قانون تثبیت قیمت‌ها را وضع کرد که به سبب آن قیمت بنزین ثابت ماند و همین مسئله سبب وقوع مشکلاتی از جمله قاچاق بنزین شد.

وی با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مسائلی را برای کشور به همراه داشت، افزود: باید فکری به حال مسئله بنزین کرد تا هم مصرف بی‌رویه بنزین مهار و هم از قاچاق آن جلوگیری شود.

بر اساس این گزارش، در پیشنهاد علی مطهری عنوان شده بود که از تاریخ یکم خردادماه 98 بنزین با کارت سوخت و برای خودروهای شخصی به این شکل عرضه شود و قیمت بنزین تا ۸۰ لیتر مصرف هزار تومان به ازای هر لیتر و برای مصارف بالاتر از ۸۰ لیتر ۳ هزار تومان برای هر لیتر در نظر گرفته شود و درآمد حاصل از این موضوع صرف اشتغال، تولید و کمک به قشور کم درآمدشود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در این باره توضیح داد: کمیسیون با افزایش قیمت بنزین مخالف است، زیرا دو یا چند نرخی شدن بنزین در تورم و بازارهای دیگر تاثیرگذار است.

در پایان نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با افزایش قیمت بنزین و همچنین با موضوع تکلیف دولت برای ساماندهی قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۸ مخالفت کردند.

  • منبع خبر : شانا