مصرف گاز کل کشور دیروز به ۵۴۰ میلیون مترمکعب رسید
مصرف گاز کل کشور دیروز به ۵۴۰ میلیون مترمکعب رسید
سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: با توجه به برودت هوا در سطح کشور، دیروز (دوشنبه، ۲۴ دی‌ماه) مصرف گاز در بخش خانگی رکورد تازه‌ای به جا گذاشت و از مرز ۵۴۰ میلیون مترمکعب گذشت.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: با توجه به برودت هوا در سطح کشور، دیروز (دوشنبه، ۲۴ دی‌ماه) مصرف گاز در بخش خانگی رکورد تازه‌ای به جا گذاشت و از مرز ۵۴۰ میلیون مترمکعب گذشت.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، مجید بوجارزاده افزود: با توجه به اینکه بیش از ۲۰ استان کشور تا پایان این هفته بارش برف و برودت هوا را تجربه می‌کنند، پیش‌بینی می‌شود این مقدار مصرف گاز به بیش از ۵۶۰ میلیون مترمکعب تا روز جمعه (۲۸ دی‌ماه) برسد.

وی با بیان اینکه طبق گزارش‌های هواشناسی، دوباره سامانه بارشی جدیدی به همراه برودت شدید هوا از اوایل هفته آینده وارد کشور می‌شود، افزود: برای اینکه تامین انرژی مورد نیاز در بخش‌های صنعتی و نیروگاهی کشور نیز به شکل مطلوب باشد، نیاز است مردم ضمن رعایت نکات ایمنی، مصرف بهینه را نیز رعایت کنند.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز و استفاده از لوازم گازسوز استاندارد و توجه ویژه به برچسب انرژی نصب شده بر روی این لوازم، تصریح کرد: لباس و پوشش مناسب زمستانی در منزل و کم کردن درجه بخاری و وسایل گرمایشی، رعایت دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد، خاموش کردن وسایل گرمایشی در اتاق‌هایی که در طول روز از آنها استفاده نمی‌شود و استفاده بیشتر از نور آفتاب، از جمله مواردی است که به بهینه مصرف کردن گاز در فصل سرما، کمک می‌کند.

بوجارزاده با اعلام اینکه روشن کردن وسایل گرمایشی یک‌ساعت پیش از آغاز وقت اداری و خاموش کردن آنها یک‌ساعت پیش از پایان وقت اداری از دیگر موارد مهمی است که بر رعایت آن تاکید شده است، گفت: استفاده از دستگاه‌های گازسوز استاندارد با برچسب انرژی بالا یعنی A و B، خاموش کردن وسایل گرمایشی در روزهای تعطیل برای ساختمان‌هایی که سیستم حرارت مرکزی ندارند، انجام معاینه فنی همه موتورخانه‌ها ازسوی شرکت‌های تایید صلاحیت شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، سرویس و تعمیر دوره‌ای تجهیزات گازسوز از طریق متخصصان مجاز و نصب سامانه پایش هوشمند موتورخانه به منظور افزایش ضریب ایمنی و بازدهی وسایل گازسوز از دیگر مواردی است که می‌تواند در استفاده بهینه و ایمن از گاز موثر باشد.

وی ضمن تاکید بر استفاده از بخاری‌های استاندارد برای گرم کردن منازل و محل کار، عنوان کرد: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز، از راه‌های پیشگیری از خطر گاز منواکسید کربن است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: مشترکان گاز طبیعی باید به‌صورت جدی از تبدیل وسایل نفت سوز به گازسوز بپرهیزند و از نیروهای متخصص برای نصب وسایل گازسوز استفاده کنند.

بوجارزاده افزود: مشترکان باید هنگام استفاده از وسایل گازسوز به خصوص بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش و نصب کلاهک H در پشت بام مطمئن شوند، همچنین دقت کافی برای پیش‌بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه‌ها و سامانه‌های گرمایشی نصب شده در محیط‌های مسکونی داشته باشند و به‌صورت دوره‌ای، سیستم‌های خروجی و تبادل هوا و اکسیژن و دودکش را کنترل کنند.

وی ضمن تاکید بر استفاده نکردن از بخاری‌های بدون دودکش در محیط‌های مسکونی و بسته، تاکید کرد: آبی نبودن شعله بخاری، رطوبت زیاد اتاق و نامطبوع بودن فضای منزل نشانه خطر است و باید در این مواقع، مسیر دودکش، چگونگی نصب و کلاهک آن را کنترل کرده یا از افراد مطلع و کارشناس در این خصوص درخواست راهنمایی و کمک شود.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: سرویس کامل مجموعه سامانه‌های گرمایشی مجتمع‌های مسکونی به‌ویژه رسوب‌زدایی کوره‌ها و اطمینان از سلامت مشعل‌ها و استفاده از بست‌های فلزی و شیلنگ استاندارد و لوله‌های بخاری فلزی در نصب بخاری و لوازم گازسوز، جلوگیری از نصب دودکش‌های آکاردئونی و استفاده نکردن از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز، از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.

بوجارزاده با بیان اینکه هر ساله بیش از ۷۰ درصد از علل حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسیدکربن مربوط به دودکش است، عنوان کرد: با سرد شدن هوا، بر اثر بی‌احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی به‌ویژه بخاری و آبگرمکن، متاسفانه تعدادی از هموطنان جان خود را به علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن از دست می‌دهند، بنابراین تقاضا داریم مشترکان گاز با رعایت کامل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، زمستانی آرام و بدون حادثه را پشت سر بگذارند.

  • منبع خبر : شرکت ملی گاز ایران