ایران ظرفیت صادرات بنزین را دارد
ایران ظرفیت صادرات بنزین را دارد
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه میانگین کنونی مصرف بنزین در کشور روزانه ۸۸ میلیون لیتر و تولید اندکی بیش از ۱۰۰ میلیون در روز است، گفت: در شرایط کنونی ظرفیت صادرات بنزین را داریم.

به گزارش نبض انرژی ، هوشنگ فلاحتیان امروز (شنبه، چهارم اسفندماه) در نشست تخصصی«چشم‌انداز صنعت نفت و گاز ایران؛ سناریوهای پیش‌رو» که در ششمین کنگره و نمایشگاه صنعت حفاری و سومین کنگره و نمایشگاه اکتشاف و تولید برگزار شد، اظهار کرد: حرکت از فروش منابع خام به فروش محصولات با ارزش افزوده بالا، حرکت از دولت متکی به نفت به اقتصاد مبتنی برای نفت، بخشی از ضرورت تغییر رویکردها در سطح کلان در صنعت نفت است.

وی افزود: اگر در سیاست کلان کشور به صنعت نفت به‌عنوان گاو شیرده نگریسته شود خروجی متفاوتی نسبت به گذشته نخواهیم داشت.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت تصریح کرد: اگر در سال‌های پیش‌رو برای مصرف سوخت تدبیری اندیشه نشود و قیمت سوخت و کیفت خودروها افزایش نیابد، در دو سال آینده بار دیگر برای تامین بنزین مورد نیاز کشور با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

به گفته وی، توسعه میدان‌های غرب کارون، توسعه میدان‌های خشکی همانند آذر، تولید حداکثری میعانات گازی پارس جنوبی، تجهیز بالادست پارس جنوبی و… بخشی از برنامه‌های وزارت نفت در بخش بالادست صنعت است.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه تجاری‌سازی و ساخت اقلام پرمصرف صنعت نفت یکی از مسائل است که بیش از گذشته بر آن تاکید شده است، گفت: در این زمینه ۵۱ قرارداد به ارزش ۵۹۷ میلیون یورو و ۴۳۳ میلیارد تومان با بخش خصوصی مبادله شده است.

سومین کنگره و نمایشگاه اکتشاف و تولید و ششمین کنگره و نمایشگاه صنعت حفاری با حضور ۱۲۰۰ نفر از ذی‌نفعان کلیدی در بخش‌های دولتی و خصوصی به همت دانش‌آموختگان صنعت نفت و نشریه‌های تخصصی صنعت نفت صبح امروز آغاز به‌کار کرد.

رویداد امسال مشتمل بر ۳۰ نشست تخصصی، پنج کارگاه آموزشی و بیش از ۱۰۰ ارائه و سخنرانی پیرامون تشریح و تبیین ابعاد و الزام‌های پروژه‌های حفظ و نگهداشت تولید از منظر فنی، تامین مالی، حقوقی، قراردادی، بیمه و مدیریت ریسک و  همچنین بررسی راهبردهای کسب‌وکار در شرکت‌های اکتشاف و تولید، پیمانکاران عمومی، شرکت‌های عملیات حفاری و خدمات فنی در شرایط تحریم است‌.

ششمین کنگره و نمایشگاه صنعت حفاری و سومین کنگره و نمایشگاه اکتشاف و تولید فردا (یکشنبه، پنجم اسفندماه) به‌کار خود پایان می‌دهد.

  • منبع خبر : شانا